22 maj 2015 09:00

22 maj 2015 09:00

Historia skrivs i Falköping

ENDURO: Dags för SM-premiär

På lördag skriver Falköpings MK ett nytt kapitel i sin redan tidigare späckade historiebok. Då arrangerar klubben för första gången en deltävling i enduro-SM och ett stort antal lokala förare kommer till start.

Den aktuella tävlingen, i anslutning till Falköpings MK:s motorsportområde, omfattar premiären för årets SM. Totalt står nio klasser på programmet, SM1, SM2, SM3, JSM1, JSM2, SM damer, Veteran-RM 1 och VRM2, samt bredd.

Totalt handlar det om 324 förare, varav 57 i JSM1, vilket pekar på god återväxt. Inte minst lokalt sett med betoning på representanter från Tibro MK, Falköpings MK, FMCK Skövde, samt Hjo MK och Carlsborgs MK.

Startordningen i respektive klass baseras på fjolårets resultat. Eventuellt nytillkomna lottas in i startfältet.

Som SLA-sporten tidigare nämnt kommer inte TMK:s Jesper Börjesson till start på grund av en knäskada. Däremot har FMCK:s Albin Elowson för avsikt att ställa upp, trots att även han dras med skadebekymmer (en gammal båtbensfraktur).

Tävling skulle arrangerats i Bollebygd, men klubbens nya motorstadion hann inte få miljögodkännande i tid.

Totalt ingår sex deltävlingar, Falköping på lördag, sedan 13 juni Hofors, 22 augusti Östhammar, 29-30 augusti Söderhamn och 19 september Vingåker.

Den aktuella tävlingen, i anslutning till Falköpings MK:s motorsportområde, omfattar premiären för årets SM. Totalt står nio klasser på programmet, SM1, SM2, SM3, JSM1, JSM2, SM damer, Veteran-RM 1 och VRM2, samt bredd.

Totalt handlar det om 324 förare, varav 57 i JSM1, vilket pekar på god återväxt. Inte minst lokalt sett med betoning på representanter från Tibro MK, Falköpings MK, FMCK Skövde, samt Hjo MK och Carlsborgs MK.

Startordningen i respektive klass baseras på fjolårets resultat. Eventuellt nytillkomna lottas in i startfältet.

Som SLA-sporten tidigare nämnt kommer inte TMK:s Jesper Börjesson till start på grund av en knäskada. Däremot har FMCK:s Albin Elowson för avsikt att ställa upp, trots att även han dras med skadebekymmer (en gammal båtbensfraktur).

Tävling skulle arrangerats i Bollebygd, men klubbens nya motorstadion hann inte få miljögodkännande i tid.

Totalt ingår sex deltävlingar, Falköping på lördag, sedan 13 juni Hofors, 22 augusti Östhammar, 29-30 augusti Söderhamn och 19 september Vingåker.