28 maj 2015 09:32

28 maj 2015 10:38

Orlovs tränare sparkas

FOTBOLL

Jakob Orlovs norska klubb Brann säger upp kontraktet med den svenske tränaren Rikard Norling. Det meddelar klubben på sin hemsida.

Brann har två tunga säsonger bakom sig med degradering från högstaligan ifjol och en minst sagt knackig start på säsongen med blott 14 poäng på tio matcher i den norska andraligan i år, vilket alltså får styrelsen att sparka Rikard Norling.

– De sportsliga resultaten var svaga under hela 2014-säsongen och det har dessvärre fortsatt gå nedåt i vår. Vi trodde, och önskade, att vi skulle kunna klara detta med Rikard som huvudtränare men nu har vi nått den punkten då ett tränarbyte är den enda riktiga lösningen, säger sportchefen Rune Soltvedt på klubbens hemsida.

Orlov är, tillsammans med Erik André Huseklepp, bäste målskytt med fyra mål på sina åtta matcher.

Den assisterande tränaren Robert Hauge tar över tränaransvaret i väntan på annan lösning.

 

Brann har två tunga säsonger bakom sig med degradering från högstaligan ifjol och en minst sagt knackig start på säsongen med blott 14 poäng på tio matcher i den norska andraligan i år, vilket alltså får styrelsen att sparka Rikard Norling.

– De sportsliga resultaten var svaga under hela 2014-säsongen och det har dessvärre fortsatt gå nedåt i vår. Vi trodde, och önskade, att vi skulle kunna klara detta med Rikard som huvudtränare men nu har vi nått den punkten då ett tränarbyte är den enda riktiga lösningen, säger sportchefen Rune Soltvedt på klubbens hemsida.

Orlov är, tillsammans med Erik André Huseklepp, bäste målskytt med fyra mål på sina åtta matcher.

Den assisterande tränaren Robert Hauge tar över tränaransvaret i väntan på annan lösning.