06 jun 2015 19:05

06 jun 2015 19:08

En vinst för Skövde Saints

SOFTBOLL

Skövde Saints vann med 11–1 och förlorade med 3–9 i dubbelmötet med Leksand på lördagen.

– Det ser bra ut men vi behöver träna mer ihop nu när vi har fått alla våra spelare på plats. Vi måste jobba mer med vår slagning, säger Priya Mohlén.

Saints har fått två amerikanska tillskott. Kyle Plimpton anlände i går och tidigare i veckan anslöt Kelly Magee. I nästa vecka kommer även Leslie Stratton och då är truppen komplett. Plimpton pitchade i den första matchen mot Leksand och var en stor bidragande orsak till segern.

– Hon gjorde det bra och vi spelade väldigt bra defensivt. Det ösregnade och var väldigt svårt spelat så därför var det bra att kunna vinna den matchen, säger Mohlén som lyfte fram Ann-Sofie Molin och Alexandra Weinö som slog bra i båda matcherna.

– I den andra matchen pitchade Nina Sarajärvi. Det var väldigt jämt fram till den femte inningen då det stod 3–3 men sedan kom de i gång med sin slagning, fortsätter Mohlén.

Skövde Saints vann med 11–1 och förlorade med 3–9 i dubbelmötet med Leksand på lördagen.

– Det ser bra ut men vi behöver träna mer ihop nu när vi har fått alla våra spelare på plats. Vi måste jobba mer med vår slagning, säger Priya Mohlén.

Saints har fått två amerikanska tillskott. Kyle Plimpton anlände i går och tidigare i veckan anslöt Kelly Magee. I nästa vecka kommer även Leslie Stratton och då är truppen komplett. Plimpton pitchade i den första matchen mot Leksand och var en stor bidragande orsak till segern.

– Hon gjorde det bra och vi spelade väldigt bra defensivt. Det ösregnade och var väldigt svårt spelat så därför var det bra att kunna vinna den matchen, säger Mohlén som lyfte fram Ann-Sofie Molin och Alexandra Weinö som slog bra i båda matcherna.

– I den andra matchen pitchade Nina Sarajärvi. Det var väldigt jämt fram till den femte inningen då det stod 3–3 men sedan kom de i gång med sin slagning, fortsätter Mohlén.