09 jun 2015 18:29

09 jun 2015 18:31

Satsningen går vidare för HK Country

Nyförvärv och positivt årsmöte

Henrik Dahlberg, hårdskjutande niometersspelare från Hisingen/Torslanda, har bestämt sig för HK Country. Det är mycket positivt i den nya allsvenska klubben som även genomfört ett årsmöte med plusresultat.

Jan Karlgren omvaldes som ordförande i en klubb som omsätter dryga miljonen.

– Vi gjorde 12 000 i resultat och det var enligt förväntningarna, säger han.

Country kommer att ha oförändrade avgifter det kommande verksamhetsåret och den allsvenska satsningen får inte äventyra stabiliteten.

– Vi räknar med att avancemanget till allsvenskan kostar oss 100 000 kronor och finns med i våra beräkningar, säger Karlgren.

Sportsligt går satsningen vidare. Klubben har gjort klart med stora delar av förra säsongens trupp och Henrik Dahlberg väntas bli ett prima nytillskott som vass högerhänt skytt.

Spännande nyförvärv

Dahlberg tillsammans med målvakten Sebastian Glemhorn från Rimbo är spännande nyförvärv och sedan är den franske högersexan Bastien Genty aktuell. Han skall vara med i torsdagens träningsmatch mot Sävehof i Partille.

Många bollar i luften hos Country som dessutom har gjort klart med att försäsongsturneringen Husaren Open skall spelas 5–6 september. En turnering med idel allsvenska lag. Förutom Country är det klart att Vinslöv, Warta, Lindesberg, Alstermo och Västeråsirsta kommer.

Helgen innan åker laget dessutom på en träningsturnering till Anderstorp över två dagar. Den 19–20 september drar sedan seriespelet i gång och HK Country begår seriepremiär på hemmaplan mot en annan nykomling, Skånelaget Vinslövs HK.

Alternativ för unga

Jan Karlgren kan även meddela att de startat en samarbetsförening som skall heta HKC -78 Handboll som får börja i division 4. Ett alternativ för klubbens unga spelare som blivit för gamla för att spela juniorhandboll.

Den långsiktiga satsningen på klubbens damlag fortsätter. Laget, som spelar i division 2, skall fortsätta att utvecklas och målet är att vara ett komplement till Skövde HF:s elitverksamhet.

Countrys styrelse: Ordförande: Jan Karlgren. Ledamöter: Tomaz Hemström (kassör), Tommy Leo (sportchef), Mary Edman (administration), Ulrika Vågstedt (sekreterare), Göran Henriksson (materialansvarig), Anders Järlfors (ungdomsansvarig). Valberedning: Johan Alfredsson. Revisor: Helen Otter.

Jan Karlgren omvaldes som ordförande i en klubb som omsätter dryga miljonen.

– Vi gjorde 12 000 i resultat och det var enligt förväntningarna, säger han.

Country kommer att ha oförändrade avgifter det kommande verksamhetsåret och den allsvenska satsningen får inte äventyra stabiliteten.

– Vi räknar med att avancemanget till allsvenskan kostar oss 100 000 kronor och finns med i våra beräkningar, säger Karlgren.

Sportsligt går satsningen vidare. Klubben har gjort klart med stora delar av förra säsongens trupp och Henrik Dahlberg väntas bli ett prima nytillskott som vass högerhänt skytt.

Spännande nyförvärv

Dahlberg tillsammans med målvakten Sebastian Glemhorn från Rimbo är spännande nyförvärv och sedan är den franske högersexan Bastien Genty aktuell. Han skall vara med i torsdagens träningsmatch mot Sävehof i Partille.

Många bollar i luften hos Country som dessutom har gjort klart med att försäsongsturneringen Husaren Open skall spelas 5–6 september. En turnering med idel allsvenska lag. Förutom Country är det klart att Vinslöv, Warta, Lindesberg, Alstermo och Västeråsirsta kommer.

Helgen innan åker laget dessutom på en träningsturnering till Anderstorp över två dagar. Den 19–20 september drar sedan seriespelet i gång och HK Country begår seriepremiär på hemmaplan mot en annan nykomling, Skånelaget Vinslövs HK.

Alternativ för unga

Jan Karlgren kan även meddela att de startat en samarbetsförening som skall heta HKC -78 Handboll som får börja i division 4. Ett alternativ för klubbens unga spelare som blivit för gamla för att spela juniorhandboll.

Den långsiktiga satsningen på klubbens damlag fortsätter. Laget, som spelar i division 2, skall fortsätta att utvecklas och målet är att vara ett komplement till Skövde HF:s elitverksamhet.

Countrys styrelse: Ordförande: Jan Karlgren. Ledamöter: Tomaz Hemström (kassör), Tommy Leo (sportchef), Mary Edman (administration), Ulrika Vågstedt (sekreterare), Göran Henriksson (materialansvarig), Anders Järlfors (ungdomsansvarig). Valberedning: Johan Alfredsson. Revisor: Helen Otter.