10 jun 2015 17:43

10 jun 2015 17:47

Nordlander klar för IFK Skövde

Provträningen gav mersmak. På onsdagen skrev IFK Skövde Handboll ett tvåårskontrakt med 23-årige målvakten Henrik Nordlander.

– Det känns fantastiskt bra att Henrik kommer till oss. Det är en ung och utvecklingsbar målvakt, som är en viktig pusselbit i lagbygget inför kommande säsong, säger klubbchefen Bosse Andersson till klubbens hemsida.

SLA skrev i tisdagens tidningen om att Nordlander tränade med klubben och var aktuell för spel i IFK Skövde.

Samtidigt har IFK även tecknat nytt kontrakt med högersexan Jonatan Eriksson.

Henrik Nordlander har Vinslövs HK som moderklubb och kom till IFK Kristianstad som junior och spelade sin sista match i Kristianstadströja i SM-finalen 2013 mot Drott. Året därefter blev Henrik utlånad till HK Malmö. Den senaste säsongen har målvakten spelat i norska Nötteröy Håndboll från Tönsberg, som åkte ur högsta norska serien.

– Att få komma tillbaka till elitserien är väldigt spännande och jag ser fram emot att ansluta mig till IFK Skövdes trupp, säger Henrik.

24-årige Jonatan Eriksson, med Karlsborg som moderklubb, kom till IFK under säsongen 2013-14 från HK Country och har nu skrivit på för ytterligare ett år.

– ”Jonte” har utvecklats och vi tror mycket på att han kommer att ta ytterligare steg nästa säsong, säger IFK Skövde sportchef Leif Olsson.

– Det känns fantastiskt bra att Henrik kommer till oss. Det är en ung och utvecklingsbar målvakt, som är en viktig pusselbit i lagbygget inför kommande säsong, säger klubbchefen Bosse Andersson till klubbens hemsida.

SLA skrev i tisdagens tidningen om att Nordlander tränade med klubben och var aktuell för spel i IFK Skövde.

Samtidigt har IFK även tecknat nytt kontrakt med högersexan Jonatan Eriksson.

Henrik Nordlander har Vinslövs HK som moderklubb och kom till IFK Kristianstad som junior och spelade sin sista match i Kristianstadströja i SM-finalen 2013 mot Drott. Året därefter blev Henrik utlånad till HK Malmö. Den senaste säsongen har målvakten spelat i norska Nötteröy Håndboll från Tönsberg, som åkte ur högsta norska serien.

– Att få komma tillbaka till elitserien är väldigt spännande och jag ser fram emot att ansluta mig till IFK Skövdes trupp, säger Henrik.

24-årige Jonatan Eriksson, med Karlsborg som moderklubb, kom till IFK under säsongen 2013-14 från HK Country och har nu skrivit på för ytterligare ett år.

– ”Jonte” har utvecklats och vi tror mycket på att han kommer att ta ytterligare steg nästa säsong, säger IFK Skövde sportchef Leif Olsson.