11 jun 2015 18:25

11 jun 2015 18:25

Avslutning med uppvisning hos SABK

BROTTNING

I tisdags kväll hade Skövde ABK våravslutning för klubbens unga brottare. Det omfattande programmet i klubb- och träningslokalen innehöll bland annat ett par uppvisningsmatcher, samt till sist fika och allmän gemenskap.

Totalt har Skövde ABK ett 40-tal aktiva brottare både tjejer och killar. De flesta i åldrarna sju till tio år.

– Det är ofta svårt att behålla ungdomarna inom brottningen när de blir äldre och det börjar krävas betydligt mer träning, konstaterade klubbens ordförande Kent Sjödin.

Det betyder dock inte att Skövde ABK saknar framtidsmän och kvinnor. Fyra av dessa befann sig under kvällen på mattan för att ge de yngre förmågorna och ett antal intresserade föräldrar en uppvisning i brottningens ädla konst.

I den första matchen ställdes 16-årige Mikael Kahri, 63 kilo mot två år yngre Mikael Karlsson som går i U54-klassen. Ålder och vikt tog förvisso ut sin rätt, men Mikael kämpade väl mot sin klubbkompis som tillhör fristilslandslaget för ungdomar.

– De här killarna tränar här hemma två dagar i veckan plus en dag i veckan hos Lidköpings Atletsällskap. Det är två av våra mest lovande ungdomar, påpekar Kent Sjödin stolt.

I den andra uppvisningsmatchen handlade det om tjejer, Sofia Wallberg född 1996 och ett år yngre Elaine Larsson. Även i den matchen visade sig vikten vara en av de avgörande faktorerna, vilket innebar att Elaine vann.

I mitten av augusti drar höstterminen igång med ett stort tredagarsläger där Skövde ABK har 55 platser. I övrigt noteras att ABK har en barngrupp 3–5 år som under terminerna tränar lördagar och söndagar. Nybörjargruppen, 5–9 år, tränar en till två gånger per vecka. Mellangruppen, 8–12 år har två pass i veckan och tjejer 8–15 år tränar en gång i veckan.

Totalt har Skövde ABK ett 40-tal aktiva brottare både tjejer och killar. De flesta i åldrarna sju till tio år.

– Det är ofta svårt att behålla ungdomarna inom brottningen när de blir äldre och det börjar krävas betydligt mer träning, konstaterade klubbens ordförande Kent Sjödin.

Det betyder dock inte att Skövde ABK saknar framtidsmän och kvinnor. Fyra av dessa befann sig under kvällen på mattan för att ge de yngre förmågorna och ett antal intresserade föräldrar en uppvisning i brottningens ädla konst.

I den första matchen ställdes 16-årige Mikael Kahri, 63 kilo mot två år yngre Mikael Karlsson som går i U54-klassen. Ålder och vikt tog förvisso ut sin rätt, men Mikael kämpade väl mot sin klubbkompis som tillhör fristilslandslaget för ungdomar.

– De här killarna tränar här hemma två dagar i veckan plus en dag i veckan hos Lidköpings Atletsällskap. Det är två av våra mest lovande ungdomar, påpekar Kent Sjödin stolt.

I den andra uppvisningsmatchen handlade det om tjejer, Sofia Wallberg född 1996 och ett år yngre Elaine Larsson. Även i den matchen visade sig vikten vara en av de avgörande faktorerna, vilket innebar att Elaine vann.

I mitten av augusti drar höstterminen igång med ett stort tredagarsläger där Skövde ABK har 55 platser. I övrigt noteras att ABK har en barngrupp 3–5 år som under terminerna tränar lördagar och söndagar. Nybörjargruppen, 5–9 år, tränar en till två gånger per vecka. Mellangruppen, 8–12 år har två pass i veckan och tjejer 8–15 år tränar en gång i veckan.