11 jun 2015 19:55

12 jun 2015 22:00

Minusresultat för Skövde IK

Liksom förra året redovisade Skövde IK ett minusresultat när föreningen höll sitt årsmöte på torsdagskvällen.

De röda siffrorna var dock inte lika hemska som fjolårets då resultatet stannade på drygt 229 000 kronor minus. Det här verksamhetsåret gick klubben back med 63 433 kronor. Klubben hade budgeterat med ett nollresultat, men en del olyckliga omständigheter, bland annat att det bara blev ett derby mot Mariestad som dessutom spelades i sista grundserieomgången, sades ha påverkat utgången.

Det resultatet gör att föreningens egna kapital ökades på till minus 235 488 kronor.

Årsmötet följdes av ett 20-tal medlemmar som bland annat fick ta del av Skövde IK:s utkast till en vision som sträcker sig fram till och med 2018 och som ska färdigställas i höst. Där visades det upp hur klubben ska växa, vilka sportsliga förhoppningar som finns på respektive lag – A-laget hoppas bestå av en majoritet hemvävda spelare och slåss om platser i kvalserien uppåt – och önskemålen om att den tiidgare utlovade isytan ska bli verklighet, vilket ses som en förutsättning för att föreningen ska kunna bli större.

De röda siffrorna var dock inte lika hemska som fjolårets då resultatet stannade på drygt 229 000 kronor minus. Det här verksamhetsåret gick klubben back med 63 433 kronor. Klubben hade budgeterat med ett nollresultat, men en del olyckliga omständigheter, bland annat att det bara blev ett derby mot Mariestad som dessutom spelades i sista grundserieomgången, sades ha påverkat utgången.

Det resultatet gör att föreningens egna kapital ökades på till minus 235 488 kronor.

Årsmötet följdes av ett 20-tal medlemmar som bland annat fick ta del av Skövde IK:s utkast till en vision som sträcker sig fram till och med 2018 och som ska färdigställas i höst. Där visades det upp hur klubben ska växa, vilka sportsliga förhoppningar som finns på respektive lag – A-laget hoppas bestå av en majoritet hemvävda spelare och slåss om platser i kvalserien uppåt – och önskemålen om att den tiidgare utlovade isytan ska bli verklighet, vilket ses som en förutsättning för att föreningen ska kunna bli större.