15 jun 2015 15:10

15 jun 2015 15:48

Foto: Linus Hellman

Stort intresse för fotbollskollon på Lillegården

FOTBOLL: Fotboll för hela slanten

Det kryllar av ungdomar på Lillegårdens IP den här veckan när tre Skövdeföreningar arrangerar fotbollskollo.
– Nu har ungdomarna något att göra under den första veckan av sommarlovet i alla fall, säger Marcus Peterson i Skövde AIK.

Under tre till fyra dagar den här veckan anordnar de tre klubbarna Skövde AIK, IFK Skövde och Skövde KIK fotbollskollon. SLA besökte Lillegårdens IP på måndagsförmiddagen och där rådde febril aktivitet.

Skövde AIK arrangerar ett fotbollsläger som pågår från måndag till onsdag och vänder sig till ungdomar mellan sju och tolv år.

– Vi har tidigare kört landslagets fotbollsskola tillsammans med IFK Skövde men i år har vi valt att själva köra ett eget kollo i tre dagar. I år har vi 45 ungdomar som är med, säger Marcus Peterson i Skövde AIK.

– Det är vår akademichef Robert Jacobsson som har satt ihop de här övningarna. Det är ett litet förprov på vad som väntar dom när de blir äldre. Det är fokus på väldigt mycket fotboll. Det blir träning och spel i ett par dagar och sedan får vi också besök av Sebastian Ohlsson på onsdag, fortsätter Peterson.

Den tidigare SAIK-spelaren Sebastian Ohlsson, 22 år, huserar numera i allsvenska BK Häcken och ska dela med sig av sina erfarenheter. Under veckan hjälper också SAIK-spelarna Edin Salihovic, Bilos Yonakhir, Sargon Abraham och Rasmus Örqvist till och leder träningarna.

– Nu får ungdomarna något att göra under den första veckan av sommarlovet i alla fall. Det här kommer vi att köra vidare på. Vi gör det för barnen, det handblar om glädje och att det ska vara kul.

”Bra start på lovet”

En bit längre ner på Lillegården huserar IFK Skövde och de vänder sig till ungdomar mellan sju och nio år.

– Vi kör landslagets fotbollsskola och det har vi gjort i några år. Majoriteten kommer ifrån klubben även om vi har med ungdomar från andra närliggande klubbar också, säger föreningens Jens Ljungkvist och fortsätter:

– Det är fotboll i olika varianter och lite lekar givetvis med allt vad det innebär. Vi har ett schema som vi har arbetat efter i ett antal år där vi delar upp dagarna i perioder. Vi har delat upp killarna i fem olika lag som de följer under de här dagarna med lekar, matcher, stafetter och så vidare.

58 ungdomar finns på plats och ett antal juniorspelare hjälper till.

– Det här är en bra start på sommarlovet och att vi kör heldagar är för att det ska kunna fungera med föräldrar och annan fritidsverksamhet. Framförallt handlar det om att ha kul, säger Ljungkvist.

Återkommande inslag

Även Skövde KIK arrangerar landslagets fotbollsskola och där var det full fart på Sportfältet.

– En årligt återkommande verksamhet som vi jobbar med. Det har varit hårt tryck på bokningarna den allra sista tiden och det är kul. Vi har 35 flickor med i år och det brukar ligga där, säger klubbens Stefan Karhi.

Tjejer mellan åtta och tolv år får vara med från måndag till torsdag och de flesta kommer ifrån Skövde KIK:s verksamhet. På måndagen var A-lagspelaren Amanda Bergsten med och hjälpte till under de olika övningarna.

– Men vi är öppna för alla som vill spela fotboll. Det är en fantastisk verksamhet för de yngre. För de som är intresserade känns det här som ett bra komplement till alla andra läger som finns under sommaren, säger Karhi och fortsätter:

– Under vecka 26 kör vi tillsammans med Flamman i Ryd som är en del av vårt integrationsprojekt.

Tre olika föreningar som alltså genomför sina fotbollsläger var och en för sig. Vem vet, kanske kan det bli något gemensamt arrangemang i framtiden?

Under tre till fyra dagar den här veckan anordnar de tre klubbarna Skövde AIK, IFK Skövde och Skövde KIK fotbollskollon. SLA besökte Lillegårdens IP på måndagsförmiddagen och där rådde febril aktivitet.

Skövde AIK arrangerar ett fotbollsläger som pågår från måndag till onsdag och vänder sig till ungdomar mellan sju och tolv år.

– Vi har tidigare kört landslagets fotbollsskola tillsammans med IFK Skövde men i år har vi valt att själva köra ett eget kollo i tre dagar. I år har vi 45 ungdomar som är med, säger Marcus Peterson i Skövde AIK.

– Det är vår akademichef Robert Jacobsson som har satt ihop de här övningarna. Det är ett litet förprov på vad som väntar dom när de blir äldre. Det är fokus på väldigt mycket fotboll. Det blir träning och spel i ett par dagar och sedan får vi också besök av Sebastian Ohlsson på onsdag, fortsätter Peterson.

Den tidigare SAIK-spelaren Sebastian Ohlsson, 22 år, huserar numera i allsvenska BK Häcken och ska dela med sig av sina erfarenheter. Under veckan hjälper också SAIK-spelarna Edin Salihovic, Bilos Yonakhir, Sargon Abraham och Rasmus Örqvist till och leder träningarna.

– Nu får ungdomarna något att göra under den första veckan av sommarlovet i alla fall. Det här kommer vi att köra vidare på. Vi gör det för barnen, det handblar om glädje och att det ska vara kul.

”Bra start på lovet”

En bit längre ner på Lillegården huserar IFK Skövde och de vänder sig till ungdomar mellan sju och nio år.

– Vi kör landslagets fotbollsskola och det har vi gjort i några år. Majoriteten kommer ifrån klubben även om vi har med ungdomar från andra närliggande klubbar också, säger föreningens Jens Ljungkvist och fortsätter:

– Det är fotboll i olika varianter och lite lekar givetvis med allt vad det innebär. Vi har ett schema som vi har arbetat efter i ett antal år där vi delar upp dagarna i perioder. Vi har delat upp killarna i fem olika lag som de följer under de här dagarna med lekar, matcher, stafetter och så vidare.

58 ungdomar finns på plats och ett antal juniorspelare hjälper till.

– Det här är en bra start på sommarlovet och att vi kör heldagar är för att det ska kunna fungera med föräldrar och annan fritidsverksamhet. Framförallt handlar det om att ha kul, säger Ljungkvist.

Återkommande inslag

Även Skövde KIK arrangerar landslagets fotbollsskola och där var det full fart på Sportfältet.

– En årligt återkommande verksamhet som vi jobbar med. Det har varit hårt tryck på bokningarna den allra sista tiden och det är kul. Vi har 35 flickor med i år och det brukar ligga där, säger klubbens Stefan Karhi.

Tjejer mellan åtta och tolv år får vara med från måndag till torsdag och de flesta kommer ifrån Skövde KIK:s verksamhet. På måndagen var A-lagspelaren Amanda Bergsten med och hjälpte till under de olika övningarna.

– Men vi är öppna för alla som vill spela fotboll. Det är en fantastisk verksamhet för de yngre. För de som är intresserade känns det här som ett bra komplement till alla andra läger som finns under sommaren, säger Karhi och fortsätter:

– Under vecka 26 kör vi tillsammans med Flamman i Ryd som är en del av vårt integrationsprojekt.

Tre olika föreningar som alltså genomför sina fotbollsläger var och en för sig. Vem vet, kanske kan det bli något gemensamt arrangemang i framtiden?