16 jun 2015 14:45

16 jun 2015 14:49

Minusresultat för Villa Lidköping

BANDY

Elitserieklubben Villa Lidköping hade ett tungt ekonomiskt år bakom sig och redovisade en förlust för verksamhetsåret 2014/2015 på drygt 660 000 kronor på måndagens årsmöte.

Elitserieföreningen Villa Lidköping redovisade ett rejält minus för verksamhetsåret 2014/2015. Klubben gick back med drygt 660 000 kronor och det var första gången på sju år som Villa inte klarade ett positivt resultat.

– Mot slutet av året blev tyvärr kostnaderna av olika skäl högre än vi budgetrat. Vår ekonomiska ställning är ändå god tack vare att vi under många år kunnat bygga upp ett starkt eget kapital, säger klubbens ordförande Anders Fredriksson som omvaldes på måndagens årsmöte till NLT.

Det egna kapitalet är närmare 2,8 miljoner kronor. Omsättningen under 2014-15 uppgick till närmare 15 miljoner kronor.

– Vi ser givetvis allvarligt på det här och ser över allt. Helt klart är dock att vi aldrig kommer att göra avkall på den så viktiga ungdomssatsningen. Villa Lidköping ska alltid vara i framkant när det gäller svensk ungdomsbandy, säger Anders Fredriksson vidare.

Elitserieföreningen Villa Lidköping redovisade ett rejält minus för verksamhetsåret 2014/2015. Klubben gick back med drygt 660 000 kronor och det var första gången på sju år som Villa inte klarade ett positivt resultat.

– Mot slutet av året blev tyvärr kostnaderna av olika skäl högre än vi budgetrat. Vår ekonomiska ställning är ändå god tack vare att vi under många år kunnat bygga upp ett starkt eget kapital, säger klubbens ordförande Anders Fredriksson som omvaldes på måndagens årsmöte till NLT.

Det egna kapitalet är närmare 2,8 miljoner kronor. Omsättningen under 2014-15 uppgick till närmare 15 miljoner kronor.

– Vi ser givetvis allvarligt på det här och ser över allt. Helt klart är dock att vi aldrig kommer att göra avkall på den så viktiga ungdomssatsningen. Villa Lidköping ska alltid vara i framkant när det gäller svensk ungdomsbandy, säger Anders Fredriksson vidare.