16 jun 2015 13:30

16 jun 2015 14:19

Sommarlov med fotboll i Värsås

FOTBOLL: IFK Värsås arrangerar fotbollsskola

IFK Värsås arrangerar fotbollsskola under den första veckan av sommarlovet.
– Jag tror att det här är jätteviktigt. Det ger gemenskap och det är också mycket värderingsarbete. Det viktigaste är glädjen, att ha roligt, säger ledaren Jesper Karlsson.

Landslagets fotbollsskola är ett populärt koncept som anammats av många klubbar runt om i Sverige.

IFK Värsås är en av dessa och mellan måndag och onsdag den här veckan är det full aktivitet som råder på idrottsplatsen i Värsås.

SLA besökte anläggningen under tisdagsförmiddagen och då var det full fart bland ungdomarna innan lunch stod på agendan.

– Vi brukar alltid ha en fotbollsskola den här tiden på sommaren. Det här har blivit ett återkommande inslag hos oss, säger ledaren Jesper Karlsson som till vardags spelar i klubbens A-lag och har varit med under den här veckan i flera år.

Större intresse i år

Han berättar att 64 ungdomar deltar under dagarna tre den här veckan.

– Det är väldigt varierande åldrar på de här tjejerna och killarna som är med. De yngsta är sju år medan de äldsta är 15 år. 64 deltagare är väldigt bra, det är en ökning från förra året, säger Jesper Karlsson.

– Jag har själv varit ungdomstränare i sju år och kör lite övningar som jag själv tycker passar bra. Vi delar in dem i grupper och försöker få det så jämnt som möjligt så det blir en liten storleks- och ålderskillnad. Det är lite knepigt emellanåt att få ihop det i och med att det är varierande åldrar och hur många som är med, utvecklar Karlsson.

Bra rekryteringskanal

Fotbollsskolan tjänar också som en bra rekryteringskanal men stimulans för de ungdomar som redan brinner för fotboll i bygden.

– Jag tror att det här är jätteviktigt för att fortsätta hålla i gång alla ungdomslag och kanske få de som inte spelar att försöka vara med på det här och då kanske de också får upp intresset för fotbollen.

– Vi har haft spelare emellanåt som bara är med på fotbollsskolan och klassfotboll och sådant. De försöker vi att fånga upp. De är egentligen bara barn från Värsås som är med här i år, fortsätter Karlsson.

Välmående klubb

IFK Värsås fyllde 100 år ifjol och det är en välmående förening som står sig stark.

– Föreningen mår bra. Vi har ungdomslag hela vägen ner i alla åldrar. Vi har ett F14-lag och hela vägen ner på flicksidan. Det är ovan där som det är lite jobbigt när man ska ta klivet upp till damlaget därifrån. Vi har även haft ett juniorlag på herrsidan i många år och det tycker jag är imponerande i en sådan här pass liten förening.

Landslagets fotbollsskola är ett populärt koncept som anammats av många klubbar runt om i Sverige.

IFK Värsås är en av dessa och mellan måndag och onsdag den här veckan är det full aktivitet som råder på idrottsplatsen i Värsås.

SLA besökte anläggningen under tisdagsförmiddagen och då var det full fart bland ungdomarna innan lunch stod på agendan.

– Vi brukar alltid ha en fotbollsskola den här tiden på sommaren. Det här har blivit ett återkommande inslag hos oss, säger ledaren Jesper Karlsson som till vardags spelar i klubbens A-lag och har varit med under den här veckan i flera år.

Större intresse i år

Han berättar att 64 ungdomar deltar under dagarna tre den här veckan.

– Det är väldigt varierande åldrar på de här tjejerna och killarna som är med. De yngsta är sju år medan de äldsta är 15 år. 64 deltagare är väldigt bra, det är en ökning från förra året, säger Jesper Karlsson.

– Jag har själv varit ungdomstränare i sju år och kör lite övningar som jag själv tycker passar bra. Vi delar in dem i grupper och försöker få det så jämnt som möjligt så det blir en liten storleks- och ålderskillnad. Det är lite knepigt emellanåt att få ihop det i och med att det är varierande åldrar och hur många som är med, utvecklar Karlsson.

Bra rekryteringskanal

Fotbollsskolan tjänar också som en bra rekryteringskanal men stimulans för de ungdomar som redan brinner för fotboll i bygden.

– Jag tror att det här är jätteviktigt för att fortsätta hålla i gång alla ungdomslag och kanske få de som inte spelar att försöka vara med på det här och då kanske de också får upp intresset för fotbollen.

– Vi har haft spelare emellanåt som bara är med på fotbollsskolan och klassfotboll och sådant. De försöker vi att fånga upp. De är egentligen bara barn från Värsås som är med här i år, fortsätter Karlsson.

Välmående klubb

IFK Värsås fyllde 100 år ifjol och det är en välmående förening som står sig stark.

– Föreningen mår bra. Vi har ungdomslag hela vägen ner i alla åldrar. Vi har ett F14-lag och hela vägen ner på flicksidan. Det är ovan där som det är lite jobbigt när man ska ta klivet upp till damlaget därifrån. Vi har även haft ett juniorlag på herrsidan i många år och det tycker jag är imponerande i en sådan här pass liten förening.