18 jun 2015 15:45

18 jun 2015 16:04

S:t Helena Basket anordnade sommarläger

S:t Helena Basket har dragit i gång ett sommarläger för ungdomar.

– Vi kommer självklart att fortsätta med det här och nästa år kommer vi att planera lite mer, säger ledaren Ribhu Yadav i Skövdeklubben.

S:t Helena Basket ville göra något för alla basketsugna ungdomar på sommarlovet och den här veckan har det varit ett sommarläger för ungdomar mellan nio och elva år i Helenahallen i Skövde.

– Det är första gången som vi anordnar det här. Det var lite i sista minuten som vi var ute för vi tyckte att vi skulle göra en rolig grej för ungdomarna, säger ledaren Ribhu Yadav.

30 ungdomar, tjejer och killar, har varit med från måndag till torsdag.

– Med tanke på att vi kom på det här sent och vi var ute med informationen väldigt sent, så är 30 deltagare bra på den korta tiden och att det är första gången. Vi fokuserar mycket på lekar, att barnen ska ha kul. Det är inte bara basket utan vi håller även på med andra saker. Till exempel hade vi ett vattenkrig tidigare i veckan i tisdags som var väldigt populärt. Det tyckte de var kul, säger Yadav och fortsätter:

– En hel del nya ungdomar är med men också egna medlemmar från klubben. Med det här kanske vi kan fånga upp nya medlemmar. Det är ungdomarna som är grunden för föreningen. De är klubbens framtid. Därför tycker vi att det är viktigt att satsa spå dem.

Omkring tolv ledare har hjälpt till i veckan och S:t Helena Basket är nöjda med arrangemanget.

– Det har slagit väl ut. Det har varit lyckat och det är något som har kommit för att stanna. Vi kommer självklart att fortsätta med det här och nästa år kommer vi att planera lite mer.

S:t Helena Basket ville göra något för alla basketsugna ungdomar på sommarlovet och den här veckan har det varit ett sommarläger för ungdomar mellan nio och elva år i Helenahallen i Skövde.

– Det är första gången som vi anordnar det här. Det var lite i sista minuten som vi var ute för vi tyckte att vi skulle göra en rolig grej för ungdomarna, säger ledaren Ribhu Yadav.

30 ungdomar, tjejer och killar, har varit med från måndag till torsdag.

– Med tanke på att vi kom på det här sent och vi var ute med informationen väldigt sent, så är 30 deltagare bra på den korta tiden och att det är första gången. Vi fokuserar mycket på lekar, att barnen ska ha kul. Det är inte bara basket utan vi håller även på med andra saker. Till exempel hade vi ett vattenkrig tidigare i veckan i tisdags som var väldigt populärt. Det tyckte de var kul, säger Yadav och fortsätter:

– En hel del nya ungdomar är med men också egna medlemmar från klubben. Med det här kanske vi kan fånga upp nya medlemmar. Det är ungdomarna som är grunden för föreningen. De är klubbens framtid. Därför tycker vi att det är viktigt att satsa spå dem.

Omkring tolv ledare har hjälpt till i veckan och S:t Helena Basket är nöjda med arrangemanget.

– Det har slagit väl ut. Det har varit lyckat och det är något som har kommit för att stanna. Vi kommer självklart att fortsätta med det här och nästa år kommer vi att planera lite mer.