04 jul 2015 16:17

04 jul 2015 16:20

Dukes hade träningsdag

AMERIKANSK FOTBOLL: Amerikanska tränare lärde ungdomar grunder

Under ledning av Skövde Dukes amerikanska gästtränare Joseph Medeiros och Brian Wine arrangerades ett ungdomsläger på lördagen.

– Vi lär ut lite grunder, berättar Vine.

Wine och Medeiros har varit hos Dukes i en dryg månad och i nästa vecka återvänder de hem till USA. Ett av deras sista uppdrag i klubben blev att hjälpa till som instruktörer på klubbens ungdomsläger. Duon har planerat lägret i ett par veckor och det handlar om att vässa spelarnas grunder.

Spelarna kommer från U 13, U 15 och U 17 och deras erfarenhet av amerikansk fotboll varierar.

– Det är olika kunskapsnivåer och vi måste anpassa våra instruktioner, menar Wine under ett kort i avbrott i träningen.

Mestadels är det ungdomar från Dukes egen verksamhet, men några hade även kommit från andra klubbar som till exempel Göteborg och Jönköping. Totalt sett var det närmare 40 deltagare på endagslägret och det var en fin siffra i semestertider.

– Jättekul att det är sådan uppslutning, säger Dukes ordförande Artur Karlsson.

Det blev ett pass före lunch och sedan ytterligare ett efter den samma. Det var svettigt i den tryckande hettan på Södermalms IP, men ett värdefullt pass för ungdomarna i sin strävan att bli bättre spelare.

För klubbens U 13-spelare väntar Dukes Tourney på hemmaplan i månadsskiftet juli/augusti.

– Perfekt för dem att få en träningsdag inför Dukes Tourney, menar Karlsson.

Wine och Medeiros har varit hos Dukes i en dryg månad och i nästa vecka återvänder de hem till USA. Ett av deras sista uppdrag i klubben blev att hjälpa till som instruktörer på klubbens ungdomsläger. Duon har planerat lägret i ett par veckor och det handlar om att vässa spelarnas grunder.

Spelarna kommer från U 13, U 15 och U 17 och deras erfarenhet av amerikansk fotboll varierar.

– Det är olika kunskapsnivåer och vi måste anpassa våra instruktioner, menar Wine under ett kort i avbrott i träningen.

Mestadels är det ungdomar från Dukes egen verksamhet, men några hade även kommit från andra klubbar som till exempel Göteborg och Jönköping. Totalt sett var det närmare 40 deltagare på endagslägret och det var en fin siffra i semestertider.

– Jättekul att det är sådan uppslutning, säger Dukes ordförande Artur Karlsson.

Det blev ett pass före lunch och sedan ytterligare ett efter den samma. Det var svettigt i den tryckande hettan på Södermalms IP, men ett värdefullt pass för ungdomarna i sin strävan att bli bättre spelare.

För klubbens U 13-spelare väntar Dukes Tourney på hemmaplan i månadsskiftet juli/augusti.

– Perfekt för dem att få en träningsdag inför Dukes Tourney, menar Karlsson.