12 jul 2015 17:56

12 jul 2015 17:56

Peder knep segern

GOLF: SM för H55 avgjordes på Knistad

SM för H55–spelare avgjordes under det gångna veckoslutet med Knistad Golf&CC som arrangör. Efter tre dagars spel, 3x18 hål, stod Karlskoga GK:s Peder Johansson som segrare med totalt 212 slag, två färre än tvåan Tomas Persson, Fågelbro Golf&CC.

Bland startfältets 159 spelare fanns bland andra tidigare ishockeystjärnan Kenta Nilsson från Djurgården. På Knistads välpreparerade greener kunde han dock inte mäta sig med en annan före detta hockeyspelare. Det handlar om Peder Johansson som en gång i tiden lirade för dåvarande Töreboda IK, men numera boende i Karlskoga.

– Jag är verkligen nöjd med dagarna här på Knistad och riktigt trevligt att vinna, intygade 57–åringen som har +0,6 hcp.

Under sista dagens finalrunda noterade Peder fyra birdies och 14 par, totalt 68 slag. Det räckte för att avancera från tredje plats dag två till seger, två slag färre än Tomas Persson, Fågelbro Golf&CC och ytterligare två före Tore Sviland, Falsterbo GK. Med 217 slag delade Kenta Nilsson fjärdeplatsen med Peder Carstenius, Botkyrka GK.

Efter fredagens och lördagens spel kvalificerade sig de 75 främsta spelarna för avgörandet i söndags. Lokalt sett lyckades Jörgen Thorell från Falköpings GK bäst med en 33:e-plats, 236 slag och med ytterligare nioslag stannade hans klubbkompis Krister Fronth på 64:e. Sämre gick det för Skövde GK:s Christer Karlsson, som var stark tia vid motsvarande mästerskap i fjol, men nu fick respass efter dag två.

Arrangerande Knistad Golf&Country Club med tävlingsledaren Ulf Nilsson i spetsen fick ta emot många positiva omdömen.

– Det är vi mycket glada för och berömet beror till stor del på att klubbens funktionärer gjort ett riktigt bra jobb, inklusive banprepareringen, summerade Ulf Nilsson.

Bland startfältets 159 spelare fanns bland andra tidigare ishockeystjärnan Kenta Nilsson från Djurgården. På Knistads välpreparerade greener kunde han dock inte mäta sig med en annan före detta hockeyspelare. Det handlar om Peder Johansson som en gång i tiden lirade för dåvarande Töreboda IK, men numera boende i Karlskoga.

– Jag är verkligen nöjd med dagarna här på Knistad och riktigt trevligt att vinna, intygade 57–åringen som har +0,6 hcp.

Under sista dagens finalrunda noterade Peder fyra birdies och 14 par, totalt 68 slag. Det räckte för att avancera från tredje plats dag två till seger, två slag färre än Tomas Persson, Fågelbro Golf&CC och ytterligare två före Tore Sviland, Falsterbo GK. Med 217 slag delade Kenta Nilsson fjärdeplatsen med Peder Carstenius, Botkyrka GK.

Efter fredagens och lördagens spel kvalificerade sig de 75 främsta spelarna för avgörandet i söndags. Lokalt sett lyckades Jörgen Thorell från Falköpings GK bäst med en 33:e-plats, 236 slag och med ytterligare nioslag stannade hans klubbkompis Krister Fronth på 64:e. Sämre gick det för Skövde GK:s Christer Karlsson, som var stark tia vid motsvarande mästerskap i fjol, men nu fick respass efter dag två.

Arrangerande Knistad Golf&Country Club med tävlingsledaren Ulf Nilsson i spetsen fick ta emot många positiva omdömen.

– Det är vi mycket glada för och berömet beror till stor del på att klubbens funktionärer gjort ett riktigt bra jobb, inklusive banprepareringen, summerade Ulf Nilsson.