13 jul 2015 18:45

13 jul 2015 18:48

Härlig inledning för Ulvåkers P16-lag

FOTBOLL: Många lokala inslag i Gothia Cup

Jätteturneringen Gothia Cup inleddes på måndagen.

Som vanligt med ett flertal lag från vår region som deltar.

Världens största ungdomsturnering i fotboll har sparkats igång och för Ulvåkers IF i P16-klassen blev det en härlig start. Laget besegrade tyska FC Preussen Espelkamp 2 med 1–0 efter mål av Jakob Hummerhielm.

”Vi gör en bra match på mycket ojämna Välen och alla våra 18 grabbar delar på speltiden”, skrev ledaren Patric Johansson i ett mejl och berättade att spelarna såg fram emot aftonens invigningsceremoni.

Även Våmbs IF och Skultorps IF har lag på plats. Våmbs äldsta tjejer (18-årsklassen) inledde med att 2–0-besegra Scandia United SA från USA efter mål av Marilyn Toftby och Matilda Andersson, föreningens F14-lag vann med samma siffror mot IBFF medan Våmbs P14-lag föll med 1–0 mot Scandia United SA.

För Skultorps talangfulla F15-lag blev det 0–0 i premiären mot Bergdalens IK.

IFK Falköping och Falköpings KIK ställer också upp med två lag. IFK:s lag 2 vann med 1–0 mot tyska TV Stuhr eV i sin premiärmatch medan lag 1 vann med 3–2 mot norska Saedalen efter ett sent avgörande. För FKIK:s del blev det en vinst och en förlust i F14-klassen och oavgjort för F15-laget under den första speldagen.

Världens största ungdomsturnering i fotboll har sparkats igång och för Ulvåkers IF i P16-klassen blev det en härlig start. Laget besegrade tyska FC Preussen Espelkamp 2 med 1–0 efter mål av Jakob Hummerhielm.

”Vi gör en bra match på mycket ojämna Välen och alla våra 18 grabbar delar på speltiden”, skrev ledaren Patric Johansson i ett mejl och berättade att spelarna såg fram emot aftonens invigningsceremoni.

Även Våmbs IF och Skultorps IF har lag på plats. Våmbs äldsta tjejer (18-årsklassen) inledde med att 2–0-besegra Scandia United SA från USA efter mål av Marilyn Toftby och Matilda Andersson, föreningens F14-lag vann med samma siffror mot IBFF medan Våmbs P14-lag föll med 1–0 mot Scandia United SA.

För Skultorps talangfulla F15-lag blev det 0–0 i premiären mot Bergdalens IK.

IFK Falköping och Falköpings KIK ställer också upp med två lag. IFK:s lag 2 vann med 1–0 mot tyska TV Stuhr eV i sin premiärmatch medan lag 1 vann med 3–2 mot norska Saedalen efter ett sent avgörande. För FKIK:s del blev det en vinst och en förlust i F14-klassen och oavgjort för F15-laget under den första speldagen.