23 jul 2015 20:53

23 jul 2015 20:54

Tuff EM-vecka i Holland

SOFTBOLL: Grimstoft om resultaten i EM

Det var med förhoppningar om en framskjuten placering som det svenska softbollandslaget reste till EM i Holland. Efter en vecka av blandade resultat erkänner förbundskaptenen Mattias Grimstoft att han är besviken över utfallet.

Med en placeringsmatch kvar av softboll-EM passar SLA-sporten på att prata med den svenska förbundskaptenen om resultaten i mästerskapet.

Sverige inledde veckan strålande genom att slå Israel och Danmark stort.

– Vi öppnade helt fantastiskt. Vi kom direkt från ett förberedelseläger och det fanns en riktigt bra känsla i laget, säger förbundskaptenen Mattias Grimstoft.

Det svenska laget lyckades dock inte följa upp den fina starten och föll i de två avslutande gruppspelsmatcherna mot Holland och Tyskland.

Blir nervösa

– När vi möter Holland, som jag är säker på att vi är minst lika bra som, blir vi lite nervösa. Vi står på hälarna och det håller inte när man möter lag av den klassen, menar Grimstoft.

– Sedan är förlusten mot Tyskland tung. De har ett gäng med stora och rutinerade spelare, och våra tjejer är ganska unga, så vi känns nervösa även där. Där tror jag vi skulle kunna ha gjort en mycket starkare match.

Förlusterna innebar att Sverige slutade trea i gruppen och missade slutspelet. Något som enligt Grimstoft var en besvikelse.

– Vi gör ett sämre EM än vi tänkt oss. Målet var att sluta bland de åtta bästa, men det gör vi inte. Vår nuvarande placering speglar våra prestationer, säger han och fortsätter:

– Det har varit en ny situation för mig som ledare också. Vi har inte presterat de resultaten vi förväntade oss och spelet har ibland låst sig. Vi har tvingats ändra en del i förberedelserna inför matcherna och det har varit en spännande men frustrerande tid för mig som tränare.

Sverige har efter det missade slutspelet spelat tre matcher i en grupp gällande slutplaceringar. Där startade det svenska laget genom att segra mot Slovenien. På torsdagen förlorade laget mot Grekland (9–3) och följde sedan upp det genom att slå Polen med 11–3.

Under fredagen väntar en match mot Ukraina som avgör om Sverige slutar på nionde eller tionde plats.

Med en placeringsmatch kvar av softboll-EM passar SLA-sporten på att prata med den svenska förbundskaptenen om resultaten i mästerskapet.

Sverige inledde veckan strålande genom att slå Israel och Danmark stort.

– Vi öppnade helt fantastiskt. Vi kom direkt från ett förberedelseläger och det fanns en riktigt bra känsla i laget, säger förbundskaptenen Mattias Grimstoft.

Det svenska laget lyckades dock inte följa upp den fina starten och föll i de två avslutande gruppspelsmatcherna mot Holland och Tyskland.

Blir nervösa

– När vi möter Holland, som jag är säker på att vi är minst lika bra som, blir vi lite nervösa. Vi står på hälarna och det håller inte när man möter lag av den klassen, menar Grimstoft.

– Sedan är förlusten mot Tyskland tung. De har ett gäng med stora och rutinerade spelare, och våra tjejer är ganska unga, så vi känns nervösa även där. Där tror jag vi skulle kunna ha gjort en mycket starkare match.

Förlusterna innebar att Sverige slutade trea i gruppen och missade slutspelet. Något som enligt Grimstoft var en besvikelse.

– Vi gör ett sämre EM än vi tänkt oss. Målet var att sluta bland de åtta bästa, men det gör vi inte. Vår nuvarande placering speglar våra prestationer, säger han och fortsätter:

– Det har varit en ny situation för mig som ledare också. Vi har inte presterat de resultaten vi förväntade oss och spelet har ibland låst sig. Vi har tvingats ändra en del i förberedelserna inför matcherna och det har varit en spännande men frustrerande tid för mig som tränare.

Sverige har efter det missade slutspelet spelat tre matcher i en grupp gällande slutplaceringar. Där startade det svenska laget genom att segra mot Slovenien. På torsdagen förlorade laget mot Grekland (9–3) och följde sedan upp det genom att slå Polen med 11–3.

Under fredagen väntar en match mot Ukraina som avgör om Sverige slutar på nionde eller tionde plats.