03 sep 2015 06:00

03 sep 2015 06:00

Nu ska SIK bli rock'n'roll

ISHOCKEY: Spelare körar i ny Skövde IK-låt

En ny låt med filosofin att både Skövde IK och Billingehov ska bli mer rock'n'roll har spelats in under sommaren. Såväl styrelsemedlemmar som A-lagsspelare, tillsammans med Skövdebandet Vilde Hilding och producenten Viktor Brunö ligger bakom arbetet.

”Med drömmar från tältet å känsla för vår klubb, har vi rest oss ur asken, på hovet slår en puls. Vi är laget med hjärta å ska kämpa för vårt mål, det är tryck på läktarn, sorlet stiger till ett vrål.”

I Studio 1 på Medborgarskolan har Skövde IK:s nya låt nyligen spelats in.

Vilde Hilding har spelat in låten, skrivit refrängen och satt sin prägel efter Joakim Blomquists och Robert Perssons första förslag.

– Det har varit ett jätteroligt arbete som inte liknar något som vi har gjort tidigare, säger Vilde Hildings Öivin Tronstad.

Genuin SIK-känsla

Touchen på den nya låten som ska spelas i Billingehov är ytterst lokal, utöver Skövdebandets och producenten Viktor Brunös arbete.

– Det är en kanonlåt som jag fått möjligheten att hjälpa till lite med, säger SIK-spelaren Mikael Persson-Riis som körar i låten tillsammans med Alexander Yacob, Markus Svensson, Oscar Forsman och Norton Gren. Under säsongen kommer spelarna att både synas på isen och höras i högtalarna i Billingehov.

– Förhoppningsvis kommer låten att leda till ett bra drag på läktaren, säger han.

– Det ska kännas genuint SIK, så det är kul att spelarna själva är med, säger Joakim Blomquist, arrangörsansvarig i klubben.

Mer än bara match

– Filosofin är att det ska bli mer rock'n'roll i hallen, och då är detta ett steg i rätt riktig, fortsätter Blomquist.

– I Billingehov ska det inte bara handla om hockey, även om det är på isen som huvudfokuset ligger. Det måste även bli en upplevelse runt matchen. Även om SIK förlorar ska publiken känna att de har fått en upplevelse för entrépengen.

Vilde Hilding sammanfattar resultatet som proffsigt, och de ser fram emot premiärspelningen i samband med det första matchtillfället i Billingehov om två och en halv vecka.

Den nya låttexten kommer att finnas i programbladen för att publiken ska få en möjlighet att sjunga med och heja fram Skövde IK under matchen.

”Med drömmar från tältet å känsla för vår klubb, har vi rest oss ur asken, på hovet slår en puls. Vi är laget med hjärta å ska kämpa för vårt mål, det är tryck på läktarn, sorlet stiger till ett vrål.”

I Studio 1 på Medborgarskolan har Skövde IK:s nya låt nyligen spelats in.

Vilde Hilding har spelat in låten, skrivit refrängen och satt sin prägel efter Joakim Blomquists och Robert Perssons första förslag.

– Det har varit ett jätteroligt arbete som inte liknar något som vi har gjort tidigare, säger Vilde Hildings Öivin Tronstad.

Genuin SIK-känsla

Touchen på den nya låten som ska spelas i Billingehov är ytterst lokal, utöver Skövdebandets och producenten Viktor Brunös arbete.

– Det är en kanonlåt som jag fått möjligheten att hjälpa till lite med, säger SIK-spelaren Mikael Persson-Riis som körar i låten tillsammans med Alexander Yacob, Markus Svensson, Oscar Forsman och Norton Gren. Under säsongen kommer spelarna att både synas på isen och höras i högtalarna i Billingehov.

– Förhoppningsvis kommer låten att leda till ett bra drag på läktaren, säger han.

– Det ska kännas genuint SIK, så det är kul att spelarna själva är med, säger Joakim Blomquist, arrangörsansvarig i klubben.

Mer än bara match

– Filosofin är att det ska bli mer rock'n'roll i hallen, och då är detta ett steg i rätt riktig, fortsätter Blomquist.

– I Billingehov ska det inte bara handla om hockey, även om det är på isen som huvudfokuset ligger. Det måste även bli en upplevelse runt matchen. Även om SIK förlorar ska publiken känna att de har fått en upplevelse för entrépengen.

Vilde Hilding sammanfattar resultatet som proffsigt, och de ser fram emot premiärspelningen i samband med det första matchtillfället i Billingehov om två och en halv vecka.

Den nya låttexten kommer att finnas i programbladen för att publiken ska få en möjlighet att sjunga med och heja fram Skövde IK under matchen.