09 sep 2015 16:57

09 sep 2015 16:57

IFK Skövde tar ställning i flyktingkatastrofen

HANDBOLL: Flyktingkatastrofen engagerar

Den pågående flyktingkatastrofen engagerar såväl privatpersoner, företag som föreningar. Nu har IFK Skövde tagit ställning och ska samla in pengar under lördagens premiärmatch.

– Hoppas bara att folk tar med sig kontanter, säger klubbens ordförande Sten-Eric Helgesson.

Flyktingsituationen som råder i världen berör i så väl Sverige som utlandet. Många privatpersoner, företag och föreningar har redan agerat och engagerat sig, och nu ansluter även IFK Skövde till den aktiva skaran.

”Bra tillfälle”

– Man blir verkligen berörd av hur det är i världen och hur vissa har det. Men vi kan inte bara sitta och beklaga oss och tycka synd om dem, säger Sten-Eric Helgesson som är den som har tagit initiativet till en insamlig under klubbens premiärmatch mot Sävehov i Arena Skövde på lördag.

– Det brukar komma mellan 1 700 och 1 800 personer på våra matcher, så det blir ett bra tillfälle. Fördelen med att så mycket folk samlas är ju att då finns det en chans att det kan bli en del pengar, säger Helgesson som kommer att samla in pengar till Lyktan (Svenska kyrkan) genom att uppmana besökarna i arenan att lägga en slant i någon av bössorna.

– Jag vet att kansliet har mycket att stå i ändå, så jag vill inte belasta dem med mer. Därför tar jag på mig det här helt och hållet, säger Helgesson som hoppas få stöd av några före detta spelare och andra medlemmar i föreningen.

– Över lag tycker jag att idrottsrörelsen i Sverige borde kunna göra mer för ensamkommande barn och ungdomar. Vi borde få in dem i föreningslivet bättre, säger Helgesson som inte stänger dörren för både fortsatta och större samarbeten i framtiden:

– Det finns mycket vi kan göra, exempelvis genom samarbeten med kommuner och myndigheter...

Flyktingsituationen som råder i världen berör i så väl Sverige som utlandet. Många privatpersoner, företag och föreningar har redan agerat och engagerat sig, och nu ansluter även IFK Skövde till den aktiva skaran.

”Bra tillfälle”

– Man blir verkligen berörd av hur det är i världen och hur vissa har det. Men vi kan inte bara sitta och beklaga oss och tycka synd om dem, säger Sten-Eric Helgesson som är den som har tagit initiativet till en insamlig under klubbens premiärmatch mot Sävehov i Arena Skövde på lördag.

– Det brukar komma mellan 1 700 och 1 800 personer på våra matcher, så det blir ett bra tillfälle. Fördelen med att så mycket folk samlas är ju att då finns det en chans att det kan bli en del pengar, säger Helgesson som kommer att samla in pengar till Lyktan (Svenska kyrkan) genom att uppmana besökarna i arenan att lägga en slant i någon av bössorna.

– Jag vet att kansliet har mycket att stå i ändå, så jag vill inte belasta dem med mer. Därför tar jag på mig det här helt och hållet, säger Helgesson som hoppas få stöd av några före detta spelare och andra medlemmar i föreningen.

– Över lag tycker jag att idrottsrörelsen i Sverige borde kunna göra mer för ensamkommande barn och ungdomar. Vi borde få in dem i föreningslivet bättre, säger Helgesson som inte stänger dörren för både fortsatta och större samarbeten i framtiden:

– Det finns mycket vi kan göra, exempelvis genom samarbeten med kommuner och myndigheter...