12 sep 2015 18:31

12 sep 2015 18:36

Foto: Johan Espefält

Saints mästare efter rysare

SOFTBOLL: Åttonde SM-guldet efter finalseger mot Leksand

Det blev en rysare, men Skövde Saints vann dubbelt upp mot Leksand och tog hem SM-guldet.
– Vi har verkligen kämpat hårt. Det känns helt underbart, jublade Vanessa Karadag i Skövde Saints.

Saints vann båda matcherna på lördagen, men det satt verkligen hårt inne. Först efter en extra inning i den fjärde finalen kunde Skövde avgöra och säkra guldet. 15-åriga Vanessa Karadag blev den som fick äran att springa in den avgörande poängen. Maria Bergström fick till ett bra slag, skickade ut bollen och från tredje bas kunde Karadag fullborda varvet.

Det innebar 2–1 till Skövde och eftersom Leksand redan hade slagit var saken klar.

– Jag tänkte bara kom igen nu Maria, slå hem mig. Det var jättebra slaget, säger Vanessa.

Hon bubblade av glädje när guldet var klart.

– Det är så jäkla grymt. Vi har väntat på det här så länge, säger hon med ett stort leende.

Hon är bara 15 år, men har redan hunnit med att ta tre SM-guld.

Det senaste guldet tog Saints 2012, men nu var det alltså dags igen. När Skövde slog Leksand innebar det klubbens åttonde SM-guld. Veteranen och tränaren Priya Mohlén hade svårt att hitta orden efter den stora triumfen.

– Jag är bara så himla lycklig. Man får så mycket tillbaka av de här tjejerna och vi har kämpat så den här säsongen, säger Priya.

Saints hade vissa bekymmer med sitt spel, men det hade Priya överseende den här dagen.

– Det var inte felfritt, men det räckte. Vi gav publiken en spännande match och det var kul att det kom mycket folk, fortsätter hon.

Det blev onekligen spännande. Den tredje finalen såg ut att bli en ren defilering för Saints som ledde med 15–2 efter fyra inningar, men då vaknade dalalaget och de kom så närma som 14–15 efter tolv poäng på två inningar. Skövde lyckades dock hitta tillbaka i sista stund och säkrade matchen via 17–15.

– Det var bra att vi hade plockat så mycket poäng i början, konstaterar Priya Mohlén.

Det gav guldläge inför den fjärde matchen där Saints duktiga amerikanska Kyle Plimpton pitchade. Leksand hade stora problem med hennes kast och när Skövde inte fick till sin offensiv blev det en poängsnål match. Efter fem inningar var det fortfarande 0–0, men då lyckades Leksand ta en poäng och gå upp i ledning. Det satte Skövde under press, men i den sjunde och sista inningen kunde Lina Larsson springa in en nödvändig poäng och kvittera.

Resten är som det heter historia och Skövde fixade guldet i den åttonde inningen. Kyle Plimpton återvänder nu till USA och gör det med ett färskt guld i bagaget.

– Det känns helt underbart och det blev ett väldigt bra slut. Jag har haft en jättebra tid här i Sverige och det är ett alldeles underbart lag, säger Kyle.

Hennes pitchning har givetvis haft stor betydelse, men amerikanskan hyllar kollektivet.

– De skulle ha klarat det här även utan mig, avslutar hon.

Saints vann båda matcherna på lördagen, men det satt verkligen hårt inne. Först efter en extra inning i den fjärde finalen kunde Skövde avgöra och säkra guldet. 15-åriga Vanessa Karadag blev den som fick äran att springa in den avgörande poängen. Maria Bergström fick till ett bra slag, skickade ut bollen och från tredje bas kunde Karadag fullborda varvet.

Det innebar 2–1 till Skövde och eftersom Leksand redan hade slagit var saken klar.

– Jag tänkte bara kom igen nu Maria, slå hem mig. Det var jättebra slaget, säger Vanessa.

Hon bubblade av glädje när guldet var klart.

– Det är så jäkla grymt. Vi har väntat på det här så länge, säger hon med ett stort leende.

Hon är bara 15 år, men har redan hunnit med att ta tre SM-guld.

Det senaste guldet tog Saints 2012, men nu var det alltså dags igen. När Skövde slog Leksand innebar det klubbens åttonde SM-guld. Veteranen och tränaren Priya Mohlén hade svårt att hitta orden efter den stora triumfen.

– Jag är bara så himla lycklig. Man får så mycket tillbaka av de här tjejerna och vi har kämpat så den här säsongen, säger Priya.

Saints hade vissa bekymmer med sitt spel, men det hade Priya överseende den här dagen.

– Det var inte felfritt, men det räckte. Vi gav publiken en spännande match och det var kul att det kom mycket folk, fortsätter hon.

Det blev onekligen spännande. Den tredje finalen såg ut att bli en ren defilering för Saints som ledde med 15–2 efter fyra inningar, men då vaknade dalalaget och de kom så närma som 14–15 efter tolv poäng på två inningar. Skövde lyckades dock hitta tillbaka i sista stund och säkrade matchen via 17–15.

– Det var bra att vi hade plockat så mycket poäng i början, konstaterar Priya Mohlén.

Det gav guldläge inför den fjärde matchen där Saints duktiga amerikanska Kyle Plimpton pitchade. Leksand hade stora problem med hennes kast och när Skövde inte fick till sin offensiv blev det en poängsnål match. Efter fem inningar var det fortfarande 0–0, men då lyckades Leksand ta en poäng och gå upp i ledning. Det satte Skövde under press, men i den sjunde och sista inningen kunde Lina Larsson springa in en nödvändig poäng och kvittera.

Resten är som det heter historia och Skövde fixade guldet i den åttonde inningen. Kyle Plimpton återvänder nu till USA och gör det med ett färskt guld i bagaget.

– Det känns helt underbart och det blev ett väldigt bra slut. Jag har haft en jättebra tid här i Sverige och det är ett alldeles underbart lag, säger Kyle.

Hennes pitchning har givetvis haft stor betydelse, men amerikanskan hyllar kollektivet.

– De skulle ha klarat det här även utan mig, avslutar hon.