14 sep 2015 16:55

14 sep 2015 16:55

Axel Bergsten ny åkare i IFK

IFK Skövde knyter åkare till sig

IFK Skövde Skidklubb har fått in ytterligare en stark elitåkare.
Axel Bergsten är det senaste namnet i klubben.

IFK Skövde skidor förstärker på elitsidan med ännu en åkare när klubben har lyckats knyta till sig Axel Bergsten. Han ingår nu tillsammans med Dan Moberg, Patrik Johansson, Fredrik Ousbäck, David Olofsson och Emil Svensson i klubbens elitlag.

Två av åkarna var topp 20 på Vasaloppet 2015 och fyra av dem var topp 100 på Vasaloppet.

Axel Bergsten tillhörde topp 20 på Vasaloppet ifjol och han har en fin utvecklingskurva. Han har gjort riktigt fina prestationer i sommar. I helgen var han på Rullskids-SM och där tog han SM-silver i H21 på 15 kilometer fritt intervallstart och han var även femma på 42 kilometer klassiskt.

I somras var Bergsten trea på Stockholm Rollerski över 42 kilometer, endast slagen av Jörgen Brink och Marcus Ottosson i Team Lager 157.

Fredrik Ousbäck, kom på en sjätte plats i Rullskids-SM över 42 kilometer som var i helgen.

IFK Skövde skidor förstärker på elitsidan med ännu en åkare när klubben har lyckats knyta till sig Axel Bergsten. Han ingår nu tillsammans med Dan Moberg, Patrik Johansson, Fredrik Ousbäck, David Olofsson och Emil Svensson i klubbens elitlag.

Två av åkarna var topp 20 på Vasaloppet 2015 och fyra av dem var topp 100 på Vasaloppet.

Axel Bergsten tillhörde topp 20 på Vasaloppet ifjol och han har en fin utvecklingskurva. Han har gjort riktigt fina prestationer i sommar. I helgen var han på Rullskids-SM och där tog han SM-silver i H21 på 15 kilometer fritt intervallstart och han var även femma på 42 kilometer klassiskt.

I somras var Bergsten trea på Stockholm Rollerski över 42 kilometer, endast slagen av Jörgen Brink och Marcus Ottosson i Team Lager 157.

Fredrik Ousbäck, kom på en sjätte plats i Rullskids-SM över 42 kilometer som var i helgen.