29 sep 2015 20:17

29 sep 2015 21:43

Max Friberg får lämna

ISHOCKEY: Bortgallrad av Anaheim Ducks

Max Friberg, 22 år, får inget NHL-kontrakt med Anaheim Ducks den här säsongen.

På måndagen fick han lämna klubbens träningsläger för att i stället skickas ned till San Diego Gulls i AHL.

Innan den tidigare Skövde IK-spelaren Max Friberg hamnar i Anaheim Ducks farmarlag San Diego Gulls ska han dock gå igenom waivers, rapporterar hockeysverige.se. Det innebär att samtliga NHL-klubbar nu har möjligheten att plocka in forwarden inför NHL-premiären som är den 8 oktober.

Friberg blev på måndagen nästa svensk att få lämna sin NHL-klubbs träningsläger när han blev bortgallrad och nedskickad till AHL. Han debuterade i NHL förra säsongen efter att ha gjort starka insatser i klubbens farmarlag Norfolk Admirals där han var poängbäst med 40 poäng (15+25) på 58 matcher.

Totalt har Friberg, som började karriären i Skövde IK och hamnade i Anaheim via elitseriespel med Timrå IK, gjort 81 poäng på 133 AHL-matcher sedan han flyttade till Nordamerika 2013.

I somras förlängde han sitt kontrakt med Anaheim med två säsonger. Om ingen annan av de övriga 30 NHL-lagen plockar in den före detta JVM-stjärnan kommer Friberg att ansluta till Ducks nya farmarlag San Diego Gulls för spel i AHL.

Innan den tidigare Skövde IK-spelaren Max Friberg hamnar i Anaheim Ducks farmarlag San Diego Gulls ska han dock gå igenom waivers, rapporterar hockeysverige.se. Det innebär att samtliga NHL-klubbar nu har möjligheten att plocka in forwarden inför NHL-premiären som är den 8 oktober.

Friberg blev på måndagen nästa svensk att få lämna sin NHL-klubbs träningsläger när han blev bortgallrad och nedskickad till AHL. Han debuterade i NHL förra säsongen efter att ha gjort starka insatser i klubbens farmarlag Norfolk Admirals där han var poängbäst med 40 poäng (15+25) på 58 matcher.

Totalt har Friberg, som började karriären i Skövde IK och hamnade i Anaheim via elitseriespel med Timrå IK, gjort 81 poäng på 133 AHL-matcher sedan han flyttade till Nordamerika 2013.

I somras förlängde han sitt kontrakt med Anaheim med två säsonger. Om ingen annan av de övriga 30 NHL-lagen plockar in den före detta JVM-stjärnan kommer Friberg att ansluta till Ducks nya farmarlag San Diego Gulls för spel i AHL.