29 sep 2015 18:06

29 sep 2015 20:47

Skövde KIK känner sig bortprioriterat

FUTSAL: Satsar hårt på futsal

Skövde KIK tog SM-silver i futsal i år och gör den här säsongen en ny satsning. Men de tycker att förutsättningarna kunde ha varit bättre.
Klubben anser sig ha fått för få träningstider och de vill gärna också spela sina matcher i nationalarenan i Skövde.
– Vi känner oss bortprioriterade och det är tråkigt, säger Skövde KIK:s ordförande Anders Plantin.

Att IFK Skövde har valt att dra sig ur den nationella futsalligan och att den renodlade futsalklubben Skövde United FC, som startade sin verksamhet förra året och spelade i en regional serie, inte får ta över den platsen har SLA rapporterat om tidigare.

Det är emellertid inte bara på herrsidan som det spelas futsal i Skövde. Skövde KIK satsar för fullt på damsidan och tog SM-silver så sent som i vintras. Det har gett Skövdetjejerna mersmak och de satsar än hårdare den här säsongen med flera spelare som pendlar utifrån till träningar och matcher.

– Vi har tjejer som spelar med oss ifrån Örebro, Göteborg, Floby, Herrljunga och Falköping. Vi har flera duktiga tjejer som vill satsa på futsal, berättar klubbens ordförande Anders Plantin.

Många lag igång

KIK har två lag som ska spela DM, F15 och F17, och dessutom alltså seniorer som ska delta i regionalt seriespel och förhoppningsvis lyckas nå enda fram och ta SM-guld den här gången.

Mot den bakgrunden är KIK missnöjt med de träningstider som kommunen har tilldelat klubben.

– Vi har fått två vardagstider och en helgtid vilket är otillräckligt. Vi har 80 aktiva som ska spela futsal och då bestämde vi i klubben, gemensamt mellan alla ledare och tränare, att seniorerna fick ta den sena tiden medan de andra fick ta de övriga två, säger Plantin och fortsätter:

– Det stora problemet för oss är halltider. Vi skulle behöva ha en tid till när vi nu satsar på futsal och har en tydlig ambition.

Vill spela i arenan

Plantin drar en parallell till Skövde United FC som också spelar i en regional serie och har två träningstider till sitt enda lag. KIK-ordföranden ifrågasätter att klubben enbart betraktas som en fotbollsklubb när träningstider ska portioneras ut och frågar sig om KIK måste starta en egen förening för att få uppmärksamhet fler tider. Skövde KIK möter dessutom ett annat lokalt lag, Våmbs IF, som även de har lag med i det regionala seriesystemet.

En annan aspekt är att KIK inte ska spela några seriematcher i Arena Skövde som sedan några år är svensk nationalarena i futsal (inomhusfotboll) och istället har de fått matchtider i Rydshallen.

– När vi har påpekat det har vi fått till svar att det är svårt att få tider i Arena Skövde. Vi är besvikna men vi ska göra så gott det går.

Anders Plantin sätter verkligen fingret på det verkligen motsägelsefulla i sammanhanget.

– Varför spelas det inte några matcher i nationalarenan när vi har en. Det kan väl inte bara vara mening att det ska spelas landskamper där utan vi ska väl också kunna spela seriematcher, om man nu vill sätta den på kartan.

Att IFK Skövde har valt att dra sig ur den nationella futsalligan och att den renodlade futsalklubben Skövde United FC, som startade sin verksamhet förra året och spelade i en regional serie, inte får ta över den platsen har SLA rapporterat om tidigare.

Det är emellertid inte bara på herrsidan som det spelas futsal i Skövde. Skövde KIK satsar för fullt på damsidan och tog SM-silver så sent som i vintras. Det har gett Skövdetjejerna mersmak och de satsar än hårdare den här säsongen med flera spelare som pendlar utifrån till träningar och matcher.

– Vi har tjejer som spelar med oss ifrån Örebro, Göteborg, Floby, Herrljunga och Falköping. Vi har flera duktiga tjejer som vill satsa på futsal, berättar klubbens ordförande Anders Plantin.

Många lag igång

KIK har två lag som ska spela DM, F15 och F17, och dessutom alltså seniorer som ska delta i regionalt seriespel och förhoppningsvis lyckas nå enda fram och ta SM-guld den här gången.

Mot den bakgrunden är KIK missnöjt med de träningstider som kommunen har tilldelat klubben.

– Vi har fått två vardagstider och en helgtid vilket är otillräckligt. Vi har 80 aktiva som ska spela futsal och då bestämde vi i klubben, gemensamt mellan alla ledare och tränare, att seniorerna fick ta den sena tiden medan de andra fick ta de övriga två, säger Plantin och fortsätter:

– Det stora problemet för oss är halltider. Vi skulle behöva ha en tid till när vi nu satsar på futsal och har en tydlig ambition.

Vill spela i arenan

Plantin drar en parallell till Skövde United FC som också spelar i en regional serie och har två träningstider till sitt enda lag. KIK-ordföranden ifrågasätter att klubben enbart betraktas som en fotbollsklubb när träningstider ska portioneras ut och frågar sig om KIK måste starta en egen förening för att få uppmärksamhet fler tider. Skövde KIK möter dessutom ett annat lokalt lag, Våmbs IF, som även de har lag med i det regionala seriesystemet.

En annan aspekt är att KIK inte ska spela några seriematcher i Arena Skövde som sedan några år är svensk nationalarena i futsal (inomhusfotboll) och istället har de fått matchtider i Rydshallen.

– När vi har påpekat det har vi fått till svar att det är svårt att få tider i Arena Skövde. Vi är besvikna men vi ska göra så gott det går.

Anders Plantin sätter verkligen fingret på det verkligen motsägelsefulla i sammanhanget.

– Varför spelas det inte några matcher i nationalarenan när vi har en. Det kan väl inte bara vara mening att det ska spelas landskamper där utan vi ska väl också kunna spela seriematcher, om man nu vill sätta den på kartan.