20 okt 2015 15:31

20 okt 2015 19:43

Han tar över Ulvåker

Redan efter en säsong går Ulvåker och Magnus Henriksson skilda vägar.

Henriksson skall träna IFK Tidaholm och Ulvåker har gjort klart med Joakim Rosin. ”Jocke” gjorde många säsonger i Ulvåker som spelare. De senaste åren har han varit tränare för klubbens F99-lag. i Tidaholm får Henriksson hjälp av Elvedin Kustrica och Dennis Bergström som blir spelade hjälptränare. Kusturica var som spelande tränare med och förde upp IFK Hjo till division 4, men den sejouren blev bara ettårig.

Henriksson skall träna IFK Tidaholm och Ulvåker har gjort klart med Joakim Rosin. ”Jocke” gjorde många säsonger i Ulvåker som spelare. De senaste åren har han varit tränare för klubbens F99-lag. i Tidaholm får Henriksson hjälp av Elvedin Kustrica och Dennis Bergström som blir spelade hjälptränare. Kusturica var som spelande tränare med och förde upp IFK Hjo till division 4, men den sejouren blev bara ettårig.