23 okt 2015 16:15

23 okt 2015 16:57

Engelsk spelare till SAIK

FOTBOLL: Tappar målvakt men värvar mittfältare

Skövde AIK har gjort klart med en ny spelare till nästa säsong. Det handlar om den 21-årige yttermittfältaren Andrew Palumbo som närmast kommer ifrån spel med Bridges United och Vara SK och därmed blir han SAIK:s första nyförvärv.

Samtidigt står det klart att målvakten Mirza Kalijundzic, 27 år, lämnar Skövde AIK för att i stället bli spelande assisterande tränare i division 6-laget Floby IF.

Andrew Palumbo är Skövde AIK:s senaste nyförvärv. Den 21-årige yttermittfältaren har skrivit på ett ettårskontrakt med Skövde AIK. Andrew Palumbo kommer närmast från spel med amerikanska Bridges United och Vara SK.

– Andrew är en oerhört snabb yttermittfältare med fina fötter. En spelare som kommer ge vårt spel en ytterligare dimension. Andrew har också fått goda rekommendationer från sin tidigare klubb Vara SK och från sin organisation Bridges United, säger Skövde AIK:s sportchef Per Åstemo till klubbens hemsida.

– Under veckan som han var hos oss visade han upp både härlig inställning på och utanför planen.

Ansluter i februari

Andrew kom till Sverige i somras med det amerikanska laget Bridges United. Andrew, vars moderklubb är Wycombe Wanderers i League Two, flyttade till USA och Florida 2006 för att där spela i Collegeligan. Bridges United spelade en träningsmatch mot Skövde AIK i somras och imponerade då på SAIK-ledningen med sin snabbhet och teknik. Under hösten stannade Andrew kvar i Sverige och spelade för Vara SK i division 3.

Den engelske mittfältaren ansluter till SAIK i februari. Innan det kommer att träna med Bridges U i Chicago.

Mirza lämnar

Samtidigt står det klart att Mirza Kalijundzic, 27 år, lämnar Skövde AIK efter fem år.

Målvakten blir i stället bli spelande tränare i division 6 -laget Floby IF nästa säsong.

– Att ta detta beslut var tufft. Enda orsaken till att jag lämnar klubben är att det blev för jobbigt med pendlingen. Det har varit som ett halvtidsjobb under de här fem åren och till sist fungerade det inte, säger Mirza Kalijundzic i en kommentar på Skövde AIK:s hemsida.

– Jag hade i och för sig andra alternativ än Floby men det här var det bästa för mig, fortsätter han.

Mirza Kalijundzic bor i Falköping och spelade i IFK Falköping innan han kom till SAIK för fem år sedan.

Floby IF gör en nysatsning inför 2016 och där blir Mirza assisterande tränare till sin pappa Mirsad Kalijundzic som är huvudtränare för laget.

Samtidigt verkar även tyske målvakten Yves Dietrich på väg bort. Han är i Tyskland och provtränar i hopp om att få ett proffskontrakt. SAIK håller visserligen dörren öppen för Dietrich, men räknar inte med honom i dagsläget.

I Kalijundzics och Dietrichs ställe jagar klubben ersättare och ett alternativ är Tymers målvakt Filip Broberg som testar med SAIK.

Andrew Palumbo är Skövde AIK:s senaste nyförvärv. Den 21-årige yttermittfältaren har skrivit på ett ettårskontrakt med Skövde AIK. Andrew Palumbo kommer närmast från spel med amerikanska Bridges United och Vara SK.

– Andrew är en oerhört snabb yttermittfältare med fina fötter. En spelare som kommer ge vårt spel en ytterligare dimension. Andrew har också fått goda rekommendationer från sin tidigare klubb Vara SK och från sin organisation Bridges United, säger Skövde AIK:s sportchef Per Åstemo till klubbens hemsida.

– Under veckan som han var hos oss visade han upp både härlig inställning på och utanför planen.

Ansluter i februari

Andrew kom till Sverige i somras med det amerikanska laget Bridges United. Andrew, vars moderklubb är Wycombe Wanderers i League Two, flyttade till USA och Florida 2006 för att där spela i Collegeligan. Bridges United spelade en träningsmatch mot Skövde AIK i somras och imponerade då på SAIK-ledningen med sin snabbhet och teknik. Under hösten stannade Andrew kvar i Sverige och spelade för Vara SK i division 3.

Den engelske mittfältaren ansluter till SAIK i februari. Innan det kommer att träna med Bridges U i Chicago.

Mirza lämnar

Samtidigt står det klart att Mirza Kalijundzic, 27 år, lämnar Skövde AIK efter fem år.

Målvakten blir i stället bli spelande tränare i division 6 -laget Floby IF nästa säsong.

– Att ta detta beslut var tufft. Enda orsaken till att jag lämnar klubben är att det blev för jobbigt med pendlingen. Det har varit som ett halvtidsjobb under de här fem åren och till sist fungerade det inte, säger Mirza Kalijundzic i en kommentar på Skövde AIK:s hemsida.

– Jag hade i och för sig andra alternativ än Floby men det här var det bästa för mig, fortsätter han.

Mirza Kalijundzic bor i Falköping och spelade i IFK Falköping innan han kom till SAIK för fem år sedan.

Floby IF gör en nysatsning inför 2016 och där blir Mirza assisterande tränare till sin pappa Mirsad Kalijundzic som är huvudtränare för laget.

Samtidigt verkar även tyske målvakten Yves Dietrich på väg bort. Han är i Tyskland och provtränar i hopp om att få ett proffskontrakt. SAIK håller visserligen dörren öppen för Dietrich, men räknar inte med honom i dagsläget.

I Kalijundzics och Dietrichs ställe jagar klubben ersättare och ett alternativ är Tymers målvakt Filip Broberg som testar med SAIK.