05 nov 2015 20:03

06 nov 2015 21:48

Lindqvist tar över Våmb

FOTBOLL: Ska ta damlaget tillbaka till tvåan

Håkan Lindqvist tar över som tränare för Våmbs IF:s damlag och uppdraget är att ta laget tillbaka till division 2.
– Från styrelsen ser vi trean som ett tillfälligt misstag, säger Våmbs ordförande Magnus Annerfalk.

Lindqvist är ett välkänt namn i fotbollskretsar och han har stor erfarenhet som tränare. 2015 hade han inget lag, men innan dess tränade han Fagersanna/Mölltorp-Brevik i division 2. Nu tar han sig an Våmbs damer som åkte ur tvåan den här säsongen.

– Våmb är en intressant förening med unga, tekniska och engagerade spelare, säger Lindqvist som hoppas få in positiv energi i gruppen efter en tung säsong.

– Jag tror att jag kan tillföra ett stort engagemang och bryta den negativa trenden till något positivt, fortsätter han.

Klubbens målsättning är att ta sig tillbaka till division 2 snarast möjligt och den ambitionen tilltalar Lindqvist.

– Absolut, det är det som driver mig. Man vill inte bara komma hit utan det måste finnas ett mål.

Till sin hjälp kommer Lindqvist att få Åsa Andersén som spelande assisterande tränare samt Christer Berner som lagledare. Håkan Östholm tränar juniorlaget och kommer att jobba tätt tillsammans med seniortruppen.

Lindqvist är ett välkänt namn i fotbollskretsar och han har stor erfarenhet som tränare. 2015 hade han inget lag, men innan dess tränade han Fagersanna/Mölltorp-Brevik i division 2. Nu tar han sig an Våmbs damer som åkte ur tvåan den här säsongen.

– Våmb är en intressant förening med unga, tekniska och engagerade spelare, säger Lindqvist som hoppas få in positiv energi i gruppen efter en tung säsong.

– Jag tror att jag kan tillföra ett stort engagemang och bryta den negativa trenden till något positivt, fortsätter han.

Klubbens målsättning är att ta sig tillbaka till division 2 snarast möjligt och den ambitionen tilltalar Lindqvist.

– Absolut, det är det som driver mig. Man vill inte bara komma hit utan det måste finnas ett mål.

Till sin hjälp kommer Lindqvist att få Åsa Andersén som spelande assisterande tränare samt Christer Berner som lagledare. Håkan Östholm tränar juniorlaget och kommer att jobba tätt tillsammans med seniortruppen.