05 nov 2015 14:00

05 nov 2015 14:12

Pengar till lokala föreningar

ALLMÄNT: Svenska spel stöder ungdomsidrott

Mängder av lokala föreningar får pengar till ungdomsidrotten från det statliga spelbolaget Svenska spels projekt Gräsroten.

Skövde IK får mest, nästan 46 00 kronor, som går till ungdomssektionen.

Totalt delar Svenska spel ut 8,3 miljoner kronor till ungdomsidrotten i Västra Götaland genom sitt projekt Gräsroten.

Det är över 1 200 föreningar som får dela på dryga åtta miljoner kronor.

Mest pengar får fotbollen, 4,8 miljoner kronor, följt av ishockeyn som får över 690 000 kronor.

Skövde IK är den lokala klubb i vårt område som får mest pengar, 45 830 kronor.

– Intäkten från Gräsroten betyder väldigt mycket för klubbens ungdomsverksamhet. Pengarna kommer att användas till inköp av nya slipmaskiner, säger Skövde IK:s sportchef Hans Ljunggren i ett pressmeddelande.

I topplistan bland lokala föreningar som får pengar återfinns också Tidans IF som får 35 913 kronor, Skövde AIK får 32 675 kronor och IFK Skövde handboll får 24 301 kronor.

Gräsroten är ett initiativ där Svenska Spel årligen delar ut över 50 miljoner kronor till svensk ungdomsidrott. Det är Svenska Spels kunder som själva bestämmer vilka föreningar som får dela på pengarna genom att ansluta sig till Gräsroten och välja en till tre favoritföreningar.

I år har 367 186 personer sett till att 7 613 föreningar inom 70 idrotter får ta del av pengarna. Samtliga föreningar som varit anslutna i 90 dagar eller mer och som har minst en supporter får ett garantibelopp på 1 000 kronor. 89 000 människor i Västra Götland har deltagit och stött minst en förening.

Totalt delar Svenska spel ut 8,3 miljoner kronor till ungdomsidrotten i Västra Götaland genom sitt projekt Gräsroten.

Det är över 1 200 föreningar som får dela på dryga åtta miljoner kronor.

Mest pengar får fotbollen, 4,8 miljoner kronor, följt av ishockeyn som får över 690 000 kronor.

Skövde IK är den lokala klubb i vårt område som får mest pengar, 45 830 kronor.

– Intäkten från Gräsroten betyder väldigt mycket för klubbens ungdomsverksamhet. Pengarna kommer att användas till inköp av nya slipmaskiner, säger Skövde IK:s sportchef Hans Ljunggren i ett pressmeddelande.

I topplistan bland lokala föreningar som får pengar återfinns också Tidans IF som får 35 913 kronor, Skövde AIK får 32 675 kronor och IFK Skövde handboll får 24 301 kronor.

Gräsroten är ett initiativ där Svenska Spel årligen delar ut över 50 miljoner kronor till svensk ungdomsidrott. Det är Svenska Spels kunder som själva bestämmer vilka föreningar som får dela på pengarna genom att ansluta sig till Gräsroten och välja en till tre favoritföreningar.

I år har 367 186 personer sett till att 7 613 föreningar inom 70 idrotter får ta del av pengarna. Samtliga föreningar som varit anslutna i 90 dagar eller mer och som har minst en supporter får ett garantibelopp på 1 000 kronor. 89 000 människor i Västra Götland har deltagit och stött minst en förening.