09 nov 2015 21:27

09 nov 2015 21:37

Häftigt äventyr för Jack

HANDBOLL: IFK-talang tränade med den franska storklubben Paris SG

IFK Skövdes Jack Thurin fick träna med den europeiska toppklubben Paris Saint-Germain Handball i Frankrike.
– Det var jättestort. Det är det största som jag har varit med om, säger 16-åringen till SLA.

IFK Skövdes juniorspelare Jack Thurin, 16 år från Skövde, bevistade den franska huvudstaden Paris där han besökte och tränade med den franska toppklubben Paris Saint-Germain Handball.

– Det var jätteroligt. Det var en fantastisk upplevelse, säger Jack Thurin om vistelsen hos den storsatsande europeiska klubben.

Det var ett späckat program i Paris för Jack Thurin. IFK-talangen fick till att börja med besöka PSG:s träningsanläggning och stifta bekantskap med klubben. Under besöket tränade han även några gånger med klubbens ungdomsakademi men han fick också göra en träning med klubbens A-lag (!) tillsammans med storstjärnor såsom Mikkel Hansen, Luc Abalo, Thierry Omeyer, Daniel Narcisse och Nicola Karabatic.

– Det var häftigt att få vara med och träna med dem. Det var den stora höjdpunkten på resan. Att få spela tillsammans med Mikkel Hansen på träningen var stort. Det var nästan svårt att ta in, fortsätter Thurin.

Under vistelsen fick han också se Paris SG match mot ungerska MVM Veszprém, där för övrigt den tidigare IFK Skövde-spelaren Andreas ”Andy” Nilsson spelar, i Champions league inför 4 800 åskådare. Paris vann matchen med 29–27 (16–12). Paris SG gick därmed om MVM Veszprém och upp i serieledning i en av de fyra CL-grupperna.

– Det var en jätterolig upplevelse. Det var bra tryck på läktarna, berättar han.

Som om detta inte vore nog fick han även se fotbollsklubben Paris SG:s ligamatch mot S:t Etienne som PSG vann med 4–1 efter ett mål av bland andra Zlatan Ibrahimovic inför fullsatta läktare på Parc des Princes.

Sveriges förbundskapten Staffan Olsson är assisterande tränare till Zvonimir ”Noka” Serdarusic i PSG. Det är IFK Skövdes tränare Patrik Liljestrand som har förmedlat kontakten med Paris. Jack Thurin tilldelades ett stipendium från IFK:s centralorganisation i Sverige och de pengarna använde han sig sedan av för att göra den här resan.

Thurin, som går första året på gymnasiet, satsar fullt ut på handbollen. Han är född 1999 och tillhör klubbens A-pojkar men spelar med juniorerna och tränar någon gång i veckan med A-laget. Klubben har sökt dispens för att han ska kunna spela seniorhandboll med HK Skövde i division 2 men IFK-talangen hoppas på mer i framtiden.

– Jag vill spela i elitserien med IFK Skövde. Det är mitt första mål, säger han.

Vad som sedan kan vänta vet nu den lovande 16-åringen efter vistelsen i Paris.

IFK Skövdes juniorspelare Jack Thurin, 16 år från Skövde, bevistade den franska huvudstaden Paris där han besökte och tränade med den franska toppklubben Paris Saint-Germain Handball.

– Det var jätteroligt. Det var en fantastisk upplevelse, säger Jack Thurin om vistelsen hos den storsatsande europeiska klubben.

Det var ett späckat program i Paris för Jack Thurin. IFK-talangen fick till att börja med besöka PSG:s träningsanläggning och stifta bekantskap med klubben. Under besöket tränade han även några gånger med klubbens ungdomsakademi men han fick också göra en träning med klubbens A-lag (!) tillsammans med storstjärnor såsom Mikkel Hansen, Luc Abalo, Thierry Omeyer, Daniel Narcisse och Nicola Karabatic.

– Det var häftigt att få vara med och träna med dem. Det var den stora höjdpunkten på resan. Att få spela tillsammans med Mikkel Hansen på träningen var stort. Det var nästan svårt att ta in, fortsätter Thurin.

Under vistelsen fick han också se Paris SG match mot ungerska MVM Veszprém, där för övrigt den tidigare IFK Skövde-spelaren Andreas ”Andy” Nilsson spelar, i Champions league inför 4 800 åskådare. Paris vann matchen med 29–27 (16–12). Paris SG gick därmed om MVM Veszprém och upp i serieledning i en av de fyra CL-grupperna.

– Det var en jätterolig upplevelse. Det var bra tryck på läktarna, berättar han.

Som om detta inte vore nog fick han även se fotbollsklubben Paris SG:s ligamatch mot S:t Etienne som PSG vann med 4–1 efter ett mål av bland andra Zlatan Ibrahimovic inför fullsatta läktare på Parc des Princes.

Sveriges förbundskapten Staffan Olsson är assisterande tränare till Zvonimir ”Noka” Serdarusic i PSG. Det är IFK Skövdes tränare Patrik Liljestrand som har förmedlat kontakten med Paris. Jack Thurin tilldelades ett stipendium från IFK:s centralorganisation i Sverige och de pengarna använde han sig sedan av för att göra den här resan.

Thurin, som går första året på gymnasiet, satsar fullt ut på handbollen. Han är född 1999 och tillhör klubbens A-pojkar men spelar med juniorerna och tränar någon gång i veckan med A-laget. Klubben har sökt dispens för att han ska kunna spela seniorhandboll med HK Skövde i division 2 men IFK-talangen hoppas på mer i framtiden.

– Jag vill spela i elitserien med IFK Skövde. Det är mitt första mål, säger han.

Vad som sedan kan vänta vet nu den lovande 16-åringen efter vistelsen i Paris.