19 nov 2015 06:00

19 nov 2015 06:00

Skövde GK storsatsar på en ny golfbana

GOLF: "Vi har en spännande resa framför oss"

Skövde GK ser om sitt hus inför framtiden och har storslagna planer.
De vill bygga om hela sin 18-hålsbana för att ligga i framkant.
– Vi vill möta framtiden på ett offensivt sätt. Det här är den största satsningen klubben gör sedan nybyggnationen. Vi har en spännande resa framför oss, säger ordföranden Benny Öberg.

Skövde GK andas optimism och känner framtidstro. Nu tänker de genomföra en storsatsning på den gamla 18-hålsbanan som ska få ett ansiktslyft och bli mer modern och attraktiv.

– Mycket har utvecklats under 25 år. Spelarnas önskemål och skötselmöjligheterna har ändrats. Att sitta still och inte göra någonting ser vi inte som ett alternativ. Vi vill utveckla banan och fortsätta att ligga i framkant. Vi ser en potential att kunna lyfta upp det här fantastiska markområdet som vi har med en annan kvalitet och design. När det är klart kommer vi att tillhöra topp 20 i Sverige, säger Clas Christensson som är klubbchef i Skövde GK.

– Vi gör en jättestor satsning för att skapa ett mervärde för våra medlemmar och för att vara mer attraktiv som klubb. Vi möter framtiden med den här förändringen och vi kommer att ha en bra bana i många år framöver, utvecklar ordföranden Benny Öberg.

Diskussioner har förts under några år och nu har klubben konkretiserat sina tankar. Skövde GK vill få till en modern bana som ska vara mer miljövänlig.

– Vi vill få till en bra helhet och det är ett stort arbete. Vi vill ju behålla våra positiva delar med banan, de vackra miljöerna och layouten som vi har på banan i många stycken. Det är en fantastisk vacker bana redan i dag. Vi tycker att det kan kompletteras till högre kvalitet för golfare i allmänhet, fortsätter Öberg.

Mångmiljon investering

I framtidsatsningen finns också planer på att flytta övningsområdet närmare klubbhuset. Föreningen för diskussioner med kommunen som äger marken för att få till en bra framtid för hela området. Investeringskostnaderna uppgår till någonstans mellan 12–19 miljoner kronor, enligt Öberg som berättar att medlemmarna också ska ha möjlighet att påverka utformningen.

– Vi har allmänna arvsfonden med oss på det här projektet och de stöttar en del med 2,3 miljoner. Utöver det har vi en egen grundplåt och sedan ser vi också att finansieringen kommer att kunna vara tryggad. Efter en ombyggnad så minskar dels våra egna driftskostnader markant och dels har en topp 20-bana i Sverige ett helt annat gästbesök än vad vi har i dag. Tillsammans ger det oss ökade intäkter och lägre kostnader, säger Christensson.

– Beroende på vilken siffra vi exakt hamnar på får vi föra en diskussion om hur vi finansierar resten. Där får vi föra en diskussion med medlemmarna, kommunen och banken. Det får vi återkomma kring. Vår utgångspunkt är att medlemmarna inte ska få ökade årskostnader, säger Öberg.

Tar helhetsgrepp

Skövde GK tar ett helhetsgrepp och genomför förändringarna med en gång.

– När vi hittar en riktigt bra helhetslösning så gör vi det på en gång. Vi vill göra något som redan är bra och uppskattat i dag till något som kan bli fantastiskt bra i framtiden. Det är med stor framtidstro och visioner som vi vill uppnå något som ska bli bra för klubben och dess medlemmar men också för Skövde som stad, resonerar Christensson.

Under onsdagskvällens höstmöte informerade klubben sina medlemmar om den nya satsningen och på ett extra årsmöte i februari ska formellt beslut tas. Därefter väntar byggstart våren 2017 för att banan ska kunna nyinvigas sommaren 2018.

Skövde GK andas optimism och känner framtidstro. Nu tänker de genomföra en storsatsning på den gamla 18-hålsbanan som ska få ett ansiktslyft och bli mer modern och attraktiv.

– Mycket har utvecklats under 25 år. Spelarnas önskemål och skötselmöjligheterna har ändrats. Att sitta still och inte göra någonting ser vi inte som ett alternativ. Vi vill utveckla banan och fortsätta att ligga i framkant. Vi ser en potential att kunna lyfta upp det här fantastiska markområdet som vi har med en annan kvalitet och design. När det är klart kommer vi att tillhöra topp 20 i Sverige, säger Clas Christensson som är klubbchef i Skövde GK.

– Vi gör en jättestor satsning för att skapa ett mervärde för våra medlemmar och för att vara mer attraktiv som klubb. Vi möter framtiden med den här förändringen och vi kommer att ha en bra bana i många år framöver, utvecklar ordföranden Benny Öberg.

Diskussioner har förts under några år och nu har klubben konkretiserat sina tankar. Skövde GK vill få till en modern bana som ska vara mer miljövänlig.

– Vi vill få till en bra helhet och det är ett stort arbete. Vi vill ju behålla våra positiva delar med banan, de vackra miljöerna och layouten som vi har på banan i många stycken. Det är en fantastisk vacker bana redan i dag. Vi tycker att det kan kompletteras till högre kvalitet för golfare i allmänhet, fortsätter Öberg.

Mångmiljon investering

I framtidsatsningen finns också planer på att flytta övningsområdet närmare klubbhuset. Föreningen för diskussioner med kommunen som äger marken för att få till en bra framtid för hela området. Investeringskostnaderna uppgår till någonstans mellan 12–19 miljoner kronor, enligt Öberg som berättar att medlemmarna också ska ha möjlighet att påverka utformningen.

– Vi har allmänna arvsfonden med oss på det här projektet och de stöttar en del med 2,3 miljoner. Utöver det har vi en egen grundplåt och sedan ser vi också att finansieringen kommer att kunna vara tryggad. Efter en ombyggnad så minskar dels våra egna driftskostnader markant och dels har en topp 20-bana i Sverige ett helt annat gästbesök än vad vi har i dag. Tillsammans ger det oss ökade intäkter och lägre kostnader, säger Christensson.

– Beroende på vilken siffra vi exakt hamnar på får vi föra en diskussion om hur vi finansierar resten. Där får vi föra en diskussion med medlemmarna, kommunen och banken. Det får vi återkomma kring. Vår utgångspunkt är att medlemmarna inte ska få ökade årskostnader, säger Öberg.

Tar helhetsgrepp

Skövde GK tar ett helhetsgrepp och genomför förändringarna med en gång.

– När vi hittar en riktigt bra helhetslösning så gör vi det på en gång. Vi vill göra något som redan är bra och uppskattat i dag till något som kan bli fantastiskt bra i framtiden. Det är med stor framtidstro och visioner som vi vill uppnå något som ska bli bra för klubben och dess medlemmar men också för Skövde som stad, resonerar Christensson.

Under onsdagskvällens höstmöte informerade klubben sina medlemmar om den nya satsningen och på ett extra årsmöte i februari ska formellt beslut tas. Därefter väntar byggstart våren 2017 för att banan ska kunna nyinvigas sommaren 2018.