23 nov 2015 14:39

23 nov 2015 15:00

Foto: Johan Espefält

18 lag i Skövde HF:s minihandboll

HANDBOLL

Skövde HF arrangerade minihandboll i helgen och 18 lag spelade matcher på tvären i Arena C.

Det var ett populärt sammandrag som Skövde HF bjöd in till på söndagen. Det var klubbens lag födda 2006 som arrangerade minihandbollen och åtta föreningar hade lag på plats. Förutom Skövde HF deltog även Skara, Alingsås, Lidköping, Guldkroken, Tibro, Country och Falköping. Flera av dem hade dessutom ett flertal lag med och Skövde HF självt ställde upp med fyra olika lag.

Lagen var indelade i tre grupper och alla mötte alla i gruppen. Det blev fem matcher per lag och det var full fart på samtliga tre planer i Arena C.

Det var ett populärt sammandrag som Skövde HF bjöd in till på söndagen. Det var klubbens lag födda 2006 som arrangerade minihandbollen och åtta föreningar hade lag på plats. Förutom Skövde HF deltog även Skara, Alingsås, Lidköping, Guldkroken, Tibro, Country och Falköping. Flera av dem hade dessutom ett flertal lag med och Skövde HF självt ställde upp med fyra olika lag.

Lagen var indelade i tre grupper och alla mötte alla i gruppen. Det blev fem matcher per lag och det var full fart på samtliga tre planer i Arena C.