07 dec 2015 19:47

07 dec 2015 19:47

Haglund tillbaka i IFK Skövde

FOTBOLL: Återvänder efter tre år i Skövde KIK

Fotbollstränaren Mikael Haglund återvänder till IFK Skövde.
Där blir han en av fyra assisterande tränare till Kjell Trakosdjanac.
Haglunds återkomst välkomnas av den blåvita division 3-klubben.

– Att Mikael nu vill komma tillbaka till oss i IFK tycker vi är extra roligt då han tidigare har haft olika roller i föreningen som ordförande, A-lagstränare samt ungdomsledare, säger IFK Skövdes klubbchef Anders Lind i en kommentar på föreningens hemsida.

Mikael Haglund har de senaste tre åren varit huvudtränare för damlaget Skövde KIK som har var med och tog upp i division 1.

Nu återvänder han till herrfotbollen igen och förstärker IFK:s ledarstab. Haglund blir ny assisterande tränare till huvudtränaren Kjell Trakodsjanac.

– Genom att vi under kommande säsong, där vi tyvärr inte får ihop ett juniorlag, kommer att ha ett A- och ett U-lag i seriespel, behöver vi ha en ledarstab bestående av minst fem ledare för den gemensamma träningstruppen som kommer bestå av 28–30 spelare, fortsätter Anders Lind.

Johan Åhnborg och Francisco Verona och Mikael Smedberg är också assisterande tränare till Trakosdjanac i den gemensamma träningstruppen.

– Att Mikael nu vill komma tillbaka till oss i IFK tycker vi är extra roligt då han tidigare har haft olika roller i föreningen som ordförande, A-lagstränare samt ungdomsledare, säger IFK Skövdes klubbchef Anders Lind i en kommentar på föreningens hemsida.

Mikael Haglund har de senaste tre åren varit huvudtränare för damlaget Skövde KIK som har var med och tog upp i division 1.

Nu återvänder han till herrfotbollen igen och förstärker IFK:s ledarstab. Haglund blir ny assisterande tränare till huvudtränaren Kjell Trakodsjanac.

– Genom att vi under kommande säsong, där vi tyvärr inte får ihop ett juniorlag, kommer att ha ett A- och ett U-lag i seriespel, behöver vi ha en ledarstab bestående av minst fem ledare för den gemensamma träningstruppen som kommer bestå av 28–30 spelare, fortsätter Anders Lind.

Johan Åhnborg och Francisco Verona och Mikael Smedberg är också assisterande tränare till Trakosdjanac i den gemensamma träningstruppen.