09 dec 2015 21:59

09 dec 2015 22:46

Trygg och Åstemo fick sin tröja upphissad

ISHOCKEY: Skövde IK hyllade två av sina gamla profiler

I samband med matchen mellan Skövde IK och Grästorps IK hyllade SIK två av sina gamla trotjänare Peder Åstemo och Lars Trygg genom att hissa deras gemensamma matchtröja med nummer 21 i taket i Billingehov.

SLA rapporterade tidigare i veckan om Skövde IK:s initiativ att hylla två av sina gamla trotjänare genom att hissa deras gemensamma matchtröja och pensionera nummer 21 för all framtid.

Det handlar om Skövde IK:s båda anfallare Peder Åstemo, 63 år, och Lars Trygg, 38 år, som innan nedsläpp mellan SIK och Grästorps IK på onsdagskvällen uppmärksammades av klubben under en ceremoni. Trygg har gjort flest antal poäng, 528, av alla spelare och Åstemo har spelat flesta antal säsonger, 17, av alla spelare i klubbens historia.

”Peder Åstemo och Lars Trygg, det är med stor respekt jag står här vi detta högtidliga tillfälle och det är en stor ynnest för mig att få vara med om det. Två enastående idrottsmän, förebilder som har en stor klubbkänsla”, sa Skövde IK:s ordförande Göran Strid i samband med hyllningen på isen i Billingehov.

SLA rapporterade tidigare i veckan om Skövde IK:s initiativ att hylla två av sina gamla trotjänare genom att hissa deras gemensamma matchtröja och pensionera nummer 21 för all framtid.

Det handlar om Skövde IK:s båda anfallare Peder Åstemo, 63 år, och Lars Trygg, 38 år, som innan nedsläpp mellan SIK och Grästorps IK på onsdagskvällen uppmärksammades av klubben under en ceremoni. Trygg har gjort flest antal poäng, 528, av alla spelare och Åstemo har spelat flesta antal säsonger, 17, av alla spelare i klubbens historia.

”Peder Åstemo och Lars Trygg, det är med stor respekt jag står här vi detta högtidliga tillfälle och det är en stor ynnest för mig att få vara med om det. Två enastående idrottsmän, förebilder som har en stor klubbkänsla”, sa Skövde IK:s ordförande Göran Strid i samband med hyllningen på isen i Billingehov.