29 dec 2015 22:19

29 dec 2015 22:20

IFK Skövde måste strama åt

HANDBOLL: Segerglädjen kom av sig

Stort jubel i Arena Skövde efter det att Guif besegrats med 26–25, men glädjen dämpas onekligen av IFK:s dåliga ekonomi som tvingar klubben till drastiska åtgärder.

Efter matchen kom ett pressmeddelande ut på klubbens hemsida. Så här skriver klubbens ordförande Sten-Eric Helgeson:

– Vi ser nu att de åtgärder vi gjort under säsongen hittills inte är tillräckliga. Vi har hamnat i den här situationen pga. felbedömningar i vår prognos. Det gäller både intäkter och kostnader. Vi ökar vår sponsorförsäljning, men på andra intäktsposter tappar vi jämfört mot förra säsongen. Detta tillsammans med att kostnader också blivit högre än beräknat åtgärdar vi nu detta. Vi har gjort en tydlig åtgärdsplan för resterande del av säsongen där vi fokuserar framförallt på kostnader. Alla kostnader kommer att ses över, stort som smått. En stor kostnadspost är ersättning till ledare, spelare och kansli som naturligtvis kommer påverkas av åtgärdsplanen.

Att IFK Skövde har haft svårt att få sin ekonomi att gå ihop är ingen nyhet, men förra verksamhetsåret fanns det ändå tydliga signaler på att det hade vänt.

En förlust på över 800 000 kronor vändes under förra verksamhetsåret till överskott på 234 000 kronor. Nu ser det illa ut igen, så illa att klubben väljer att vidta dessa åtgärder för att få stopp på blödningen.

Åtgärden har tillkommit för att klubben skall kunna uppfylla kraven på elitlicens och då måste man redovisa ett överskott för spelåret 2015-16.

– Hela situationen är oerhört tråkigt men tyvärr nödvändigt men ekonomiska åtstramningar är oundvikligt tyvärr. Diskussionen pågår med banken och privata engagemang. Vi tror att med dessa åtgärder kommer att nå det ekonomiska resultat vi behöver. Med denna genomlysning av föreningen ser vi mycket ljusare på kommande säsong, avslutar ordförande Sten-Eric Helgesson.

Inga trevliga besked för spelartruppen efter insatsen mot Guif där laget verkligen visade upp bra spel och en fighteranda som gav två sköna och välbehövliga poäng.

Nu tar elitserien uppehåll till i början av februari. IFK-truppen får två veckor ledigt från kollektiva träningen och det skall bli intressant att se vad som händer med laget under uppehållet.

Efter matchen kom ett pressmeddelande ut på klubbens hemsida. Så här skriver klubbens ordförande Sten-Eric Helgeson:

– Vi ser nu att de åtgärder vi gjort under säsongen hittills inte är tillräckliga. Vi har hamnat i den här situationen pga. felbedömningar i vår prognos. Det gäller både intäkter och kostnader. Vi ökar vår sponsorförsäljning, men på andra intäktsposter tappar vi jämfört mot förra säsongen. Detta tillsammans med att kostnader också blivit högre än beräknat åtgärdar vi nu detta. Vi har gjort en tydlig åtgärdsplan för resterande del av säsongen där vi fokuserar framförallt på kostnader. Alla kostnader kommer att ses över, stort som smått. En stor kostnadspost är ersättning till ledare, spelare och kansli som naturligtvis kommer påverkas av åtgärdsplanen.

Att IFK Skövde har haft svårt att få sin ekonomi att gå ihop är ingen nyhet, men förra verksamhetsåret fanns det ändå tydliga signaler på att det hade vänt.

En förlust på över 800 000 kronor vändes under förra verksamhetsåret till överskott på 234 000 kronor. Nu ser det illa ut igen, så illa att klubben väljer att vidta dessa åtgärder för att få stopp på blödningen.

Åtgärden har tillkommit för att klubben skall kunna uppfylla kraven på elitlicens och då måste man redovisa ett överskott för spelåret 2015-16.

– Hela situationen är oerhört tråkigt men tyvärr nödvändigt men ekonomiska åtstramningar är oundvikligt tyvärr. Diskussionen pågår med banken och privata engagemang. Vi tror att med dessa åtgärder kommer att nå det ekonomiska resultat vi behöver. Med denna genomlysning av föreningen ser vi mycket ljusare på kommande säsong, avslutar ordförande Sten-Eric Helgesson.

Inga trevliga besked för spelartruppen efter insatsen mot Guif där laget verkligen visade upp bra spel och en fighteranda som gav två sköna och välbehövliga poäng.

Nu tar elitserien uppehåll till i början av februari. IFK-truppen får två veckor ledigt från kollektiva träningen och det skall bli intressant att se vad som händer med laget under uppehållet.