04 jan 2016 18:54

04 jan 2016 18:54

Fröjereds IF dominerade i Sibben cup

INNEBANDY: Flera Tidaholmslag spelade A-finaler i Skövde IBF:s ungdomsturnering

Det var stor dominans för Fröjereds IF i årets upplag av Sibben cup som avgjordes på måndagen med finalspel. Fyra av klubbens lag spelade A-finaler och tre av dem gick hela vägen och tog guld.
– Vi är på rätt väg. Vi har jobbat långsiktigt i föreningen under många år med duktiga ungdomsledare. Det gör att det blir bra resultat och god sammanhållning, säger Patric Löfborg som är tränare i föreningen.

Årets upplaga av Sibben cup handlade mycket om Fröjereds IF som dominerade med flera lag i A-finaler.

Framförallt på flicksidan där alla lag var i final i A-slutspelet och tog guld.

Föreningens ena F12-lag var först ut och spelade hem guldet efter finalseger mot IBK Lockerud med 6–1.

Sedan var det dags för spelarna i F13-laget att gå hela vägen efter finalseger mot Sportlife Kungälv IBK med 7–2. Det var tjejernas tredje raka seger i ungdomsturneringen.

– Det är riktigt kul. Vi valde inför det här året att dela upp truppen som har varit med och vunnit de senaste två åren så att de spelade i två olika klasser, säger tränaren Patric Löfborg.

Det visade sig bli lyckat då båda lagen gick hela vägen, tog guld och vann turneringen för tredje gången i följd. Tjejerna i den andra klassen, F14/15, vann sin final med 2–1 mot IBK Lockerud. Därmed blev det alltså tre guld på flicksidan till Fröjereds IF. Snacka om att ta hem storslam.

– Det har gått bra och vi har blivit bättre och bättre för varje match. Det är ett bra lag med spelare som har olika kvalitéer. Det gör att vi är så pass duktiga och vinner de här finalerna. Båda lagen har vunnit alla matcher i turneringen, säger Patric Löfborg som var med och coachade två av guldlagen.

Många Löfborgs

I F13-laget spelade dottern Thea samt systerdöttrarna Emilia och Filippa Löfborg medan en annan systerdotter, Isabella Löfborg, spelade med F14/15-laget.

– Det är tufft att hålla ordning på alla namnen och släktskapen men det är kul att det går bra, säger Patric Löfborg som fick se sin dotter Thea lyfta segerpokalen.

– Jag är stolt över hela laget men det är klart att man är stolt ändå, så är det ju. Jag har coachat min dotter i några år nu så man vänjer sig. Men jag har varit med som tränare i så många år och jag gör varken skillnad på henne eller någon annan. Man får vara professionell, det är både rätt mot henne och de övriga, man behandlar alla lika och kör som det är. Det är alltid nervöst att stå vi sidan om, fortsätter han.

Kan ta fjärde raka segern

Fröjeredtjejerna har möjligheten att återkomma även nästa år och ta sin fjärde raka seger i turneringen.

– Vi får ta och fundera på det naturligtvis men det är en kul cup så det är klart att det kanske lutar åt att vi kommer tillbaka.

– Den här cupen ligger nära, det är mycket publik och mycket släktingar som kan åka hit och titta. Det är jättekul att vinna en sådan här cup. Det är inte ofta man har sådana här matcher med hejarklack och så. Det är klart att det är stort och det är fantastiskt stort att vinna, fortsätter Löfborg.

Summa summarum starkt gjort av en liten klubb som Fröjereds IF att visa upp en så stor bredd och vinna hela tre A-finaler på flicksidan. Sedan gick även klubbens P14-lag till A-final där de föll med 3–5 mot Karlstad IBF.

Årets upplaga av Sibben cup handlade mycket om Fröjereds IF som dominerade med flera lag i A-finaler.

Framförallt på flicksidan där alla lag var i final i A-slutspelet och tog guld.

Föreningens ena F12-lag var först ut och spelade hem guldet efter finalseger mot IBK Lockerud med 6–1.

Sedan var det dags för spelarna i F13-laget att gå hela vägen efter finalseger mot Sportlife Kungälv IBK med 7–2. Det var tjejernas tredje raka seger i ungdomsturneringen.

– Det är riktigt kul. Vi valde inför det här året att dela upp truppen som har varit med och vunnit de senaste två åren så att de spelade i två olika klasser, säger tränaren Patric Löfborg.

Det visade sig bli lyckat då båda lagen gick hela vägen, tog guld och vann turneringen för tredje gången i följd. Tjejerna i den andra klassen, F14/15, vann sin final med 2–1 mot IBK Lockerud. Därmed blev det alltså tre guld på flicksidan till Fröjereds IF. Snacka om att ta hem storslam.

– Det har gått bra och vi har blivit bättre och bättre för varje match. Det är ett bra lag med spelare som har olika kvalitéer. Det gör att vi är så pass duktiga och vinner de här finalerna. Båda lagen har vunnit alla matcher i turneringen, säger Patric Löfborg som var med och coachade två av guldlagen.

Många Löfborgs

I F13-laget spelade dottern Thea samt systerdöttrarna Emilia och Filippa Löfborg medan en annan systerdotter, Isabella Löfborg, spelade med F14/15-laget.

– Det är tufft att hålla ordning på alla namnen och släktskapen men det är kul att det går bra, säger Patric Löfborg som fick se sin dotter Thea lyfta segerpokalen.

– Jag är stolt över hela laget men det är klart att man är stolt ändå, så är det ju. Jag har coachat min dotter i några år nu så man vänjer sig. Men jag har varit med som tränare i så många år och jag gör varken skillnad på henne eller någon annan. Man får vara professionell, det är både rätt mot henne och de övriga, man behandlar alla lika och kör som det är. Det är alltid nervöst att stå vi sidan om, fortsätter han.

Kan ta fjärde raka segern

Fröjeredtjejerna har möjligheten att återkomma även nästa år och ta sin fjärde raka seger i turneringen.

– Vi får ta och fundera på det naturligtvis men det är en kul cup så det är klart att det kanske lutar åt att vi kommer tillbaka.

– Den här cupen ligger nära, det är mycket publik och mycket släktingar som kan åka hit och titta. Det är jättekul att vinna en sådan här cup. Det är inte ofta man har sådana här matcher med hejarklack och så. Det är klart att det är stort och det är fantastiskt stort att vinna, fortsätter Löfborg.

Summa summarum starkt gjort av en liten klubb som Fröjereds IF att visa upp en så stor bredd och vinna hela tre A-finaler på flicksidan. Sedan gick även klubbens P14-lag till A-final där de föll med 3–5 mot Karlstad IBF.