18 jan 2016 20:24

18 jan 2016 20:24

Malin Otter försiktigt positiv

HANDBOLL: Skövde HF:s mittsexa har undersökt sitt skadade knä

Mittsexan Malin Otter skadade knäet i Skövde HF:s senaste match.
Nu har hon genomgått en läkarundersökning och 25-åringen tror inte att något är av i knäet.

– Det känns betydligt bättre nu än vad det gjorde i fredags och jag är hoppfull men man kan ännu inte vara helt säker, säger Malin Otter till SLA på måndagskvällen.

Hon skadade knäet när Skövde HF spelade oavgjort, 24–24, mot Kristianstad HK på fredagskvällen.

– Jag skulle inte göra något konstigt utan bara en kullagerfint och hamnade i ytterläge med mitt högra knä. Det svajade till och jag kände direkt att något var fel men det kändes ändå inte som om något var av. Det kändes mer som när man har stukat foten när det vred till i knäet, berättar Otter om sekvensen som inträffade redan efter drygt tio minuter.

Under lördagen genomgick hon en första läkarundersökning och på måndagen undersöktes knäet igen av först läkare och sedan av klubbens fysioterapeut Annelie Hallqvist.

– Hon gjorde en utförlig undersökning men det är fortfarande svårt att säga. Knäet känns betydligt bättre nu än i lördags då jag hade rejält ont och faktiskt inte kunde röra på det överhuvudtaget. Det gör att man är mer hoppfull. Nu blir det rehabilitering en tid men på onsdag ska knäet undersökas igen, säger Otter.

– Det känns bra men man kan aldrig vara helt säker förrän man riktigt vet. Vi får helt enkelt vänta och se.

– Det känns betydligt bättre nu än vad det gjorde i fredags och jag är hoppfull men man kan ännu inte vara helt säker, säger Malin Otter till SLA på måndagskvällen.

Hon skadade knäet när Skövde HF spelade oavgjort, 24–24, mot Kristianstad HK på fredagskvällen.

– Jag skulle inte göra något konstigt utan bara en kullagerfint och hamnade i ytterläge med mitt högra knä. Det svajade till och jag kände direkt att något var fel men det kändes ändå inte som om något var av. Det kändes mer som när man har stukat foten när det vred till i knäet, berättar Otter om sekvensen som inträffade redan efter drygt tio minuter.

Under lördagen genomgick hon en första läkarundersökning och på måndagen undersöktes knäet igen av först läkare och sedan av klubbens fysioterapeut Annelie Hallqvist.

– Hon gjorde en utförlig undersökning men det är fortfarande svårt att säga. Knäet känns betydligt bättre nu än i lördags då jag hade rejält ont och faktiskt inte kunde röra på det överhuvudtaget. Det gör att man är mer hoppfull. Nu blir det rehabilitering en tid men på onsdag ska knäet undersökas igen, säger Otter.

– Det känns bra men man kan aldrig vara helt säker förrän man riktigt vet. Vi får helt enkelt vänta och se.