20 jan 2016 14:44

20 jan 2016 14:44

Skövde IK lanserar app

ISHOCKEY

Den som gillar att följa Skövde IK får nu ännu bättre möjligheter att hänga med.

Klubben har nämligen lanserat en mobilapplikation där man kan följa vad som händer i föreningen. I appen kan man ta del av spelschema, resultat, tabell samt nyheter, men appen är under utveckling och SIK hoppas på att utöka innehållet.

Tills vidare är appen bara tillgänglig på android, men klubbens ambition är att även göra den tillgänglig för Iphone.

Klubben har nämligen lanserat en mobilapplikation där man kan följa vad som händer i föreningen. I appen kan man ta del av spelschema, resultat, tabell samt nyheter, men appen är under utveckling och SIK hoppas på att utöka innehållet.

Tills vidare är appen bara tillgänglig på android, men klubbens ambition är att även göra den tillgänglig för Iphone.