31 jan 2016 00:00

01 feb 2016 13:58

Idrottare prisades på festlig galakväll

IDROTTSGALAN: Många ville vara med och hylla årets hjältar

Idrottsgalan i Skövde såg länge ut att inte bli av men efter många turer bestämde sig kommunen för att köra.

Det blev en färgsprakande tillställning i Arena Skövde på lördagskvällen där de främsta lokala idrottarna under 2015 premierades.

Idrottsgalan i Skövde 2016 ägde rum på lördagskvällen i Arena Skövde.

Det var den elfte galan i ordningen och årets galafest blev åter väldigt lyckad.

De främsta idrottarna i Skövde under 2015 skulle prisas under kvällen.

Konferencier denna kväll var Anna Brolin, känd tv-personlighet från framförallt TV4 och som lett flera olika galor genom åren, och hon ledde festkvällen med den äran. Hon bjöd dessutom på sig själv när hon fick lära sig ett brottarkast av artisten Robin Stjernberg som stod för underhållning tillsammans med musikbandet Bröderna Haaks.

Det var många vinnare som korades och galans kanske tyngsta pris Hederspriset, det som nomineringskommittén utser rakt av och presenterar först på galakvällen, gick till Lennart Svensson eller om man så vill Mr Tidan. Det var en stolt pristagare som klev upp på scenen men han var också väldigt tydlig med att hans engagemang i Tidans IF och för bygden går vidare.

– Det här förändrar inget. I morgon och framåt kommer jag att fortsätta precis som tidigare, fastslog han.

Två andra tunga priser gick till Skövde HF och Skultorps IF som blev årets lag respektive årets förening.

– Det är jätteskoj. Det var lite oväntat men vi hade ändå en förhoppning om att vi skulle få det här priset. Det har hänt mycket i klubben. Vi har gjort en ny idrottsplan och vi har fyllt 75 år. Vi är Skövdes största fotbollsförening och det är jätteskoj. Det är ett pris till alla eldsjälar och människor som verkar i Skultorps IF, resonerar klubbens Pelle Palm.

Det var många glada vinnare (se faktaruta) på galan men den mest nöjda var tveklöst Tomas Andersson från Klotrullarnas BK som fick priset årets idrottare med funktionshinder. Han tog tre medaljer under Special Olympics i Los Angeles och de visade han stolt upp när han fick beträda scenen.

– Special Olympics var helt otroligt. Det är det största som jag har varit med om, berättade han.

I övrigt kan vi notera att skidåkaren Emil Johansson från SK Vitesse hade möjlighet att vara på plats och han uppmärksammades som årets manliga idrottare för sina alpina insatser där han tog dubbla SM-brons och debuterade i världscupen.

Michael Lerjéus, ordförande i nomineringskommittén, stod för kvällens nyhet genom att instifta ett nytt domarpris.

Totalt fanns 760 matgäster på plats i Arena Skövde på lördagskvällen. Det var något färre än tidigare år men arrangerande Next Skövde var ändå nöjd med utfallet med tanke på omständigheterna.

Det var länge oklart om det skulle bli någon gala och beskedet att den väl blev av kom sent från kommunen.

På helgens gala lovade kommunalrådet Katarina Jonsson (M) att det kommer att bli en gala även 2017.

Idrottsgalan i Skövde 2016 ägde rum på lördagskvällen i Arena Skövde.

Det var den elfte galan i ordningen och årets galafest blev åter väldigt lyckad.

De främsta idrottarna i Skövde under 2015 skulle prisas under kvällen.

Konferencier denna kväll var Anna Brolin, känd tv-personlighet från framförallt TV4 och som lett flera olika galor genom åren, och hon ledde festkvällen med den äran. Hon bjöd dessutom på sig själv när hon fick lära sig ett brottarkast av artisten Robin Stjernberg som stod för underhållning tillsammans med musikbandet Bröderna Haaks.

Det var många vinnare som korades och galans kanske tyngsta pris Hederspriset, det som nomineringskommittén utser rakt av och presenterar först på galakvällen, gick till Lennart Svensson eller om man så vill Mr Tidan. Det var en stolt pristagare som klev upp på scenen men han var också väldigt tydlig med att hans engagemang i Tidans IF och för bygden går vidare.

– Det här förändrar inget. I morgon och framåt kommer jag att fortsätta precis som tidigare, fastslog han.

Två andra tunga priser gick till Skövde HF och Skultorps IF som blev årets lag respektive årets förening.

– Det är jätteskoj. Det var lite oväntat men vi hade ändå en förhoppning om att vi skulle få det här priset. Det har hänt mycket i klubben. Vi har gjort en ny idrottsplan och vi har fyllt 75 år. Vi är Skövdes största fotbollsförening och det är jätteskoj. Det är ett pris till alla eldsjälar och människor som verkar i Skultorps IF, resonerar klubbens Pelle Palm.

Det var många glada vinnare (se faktaruta) på galan men den mest nöjda var tveklöst Tomas Andersson från Klotrullarnas BK som fick priset årets idrottare med funktionshinder. Han tog tre medaljer under Special Olympics i Los Angeles och de visade han stolt upp när han fick beträda scenen.

– Special Olympics var helt otroligt. Det är det största som jag har varit med om, berättade han.

I övrigt kan vi notera att skidåkaren Emil Johansson från SK Vitesse hade möjlighet att vara på plats och han uppmärksammades som årets manliga idrottare för sina alpina insatser där han tog dubbla SM-brons och debuterade i världscupen.

Michael Lerjéus, ordförande i nomineringskommittén, stod för kvällens nyhet genom att instifta ett nytt domarpris.

Totalt fanns 760 matgäster på plats i Arena Skövde på lördagskvällen. Det var något färre än tidigare år men arrangerande Next Skövde var ändå nöjd med utfallet med tanke på omständigheterna.

Det var länge oklart om det skulle bli någon gala och beskedet att den väl blev av kom sent från kommunen.

På helgens gala lovade kommunalrådet Katarina Jonsson (M) att det kommer att bli en gala även 2017.

Vinnarna - Idrottsgalan 2016

Årets kvinnliga idrottare: Cecilia Jessen - Skövde Tritahlonklubb.

Årets manliga idrottare: Emil Johansson - SK Vitesse.

Årets kvinnliga junior: Ida Olsson - IF Hagen Friidrott.

Arets manliga junior: Linus Nilssen - IF Hagen Friidrott

Årets kvinnliga unga ledare: Elin Nilsson - Skövde Konståkningsklubb

Årets manliga unga ledare: Fredrik Collin - Skövde Handikappidrottsförening

Årets lag: Skövde HF

Årets förening: Skultorps IF.

Årets ledare/tränare: Priya Mohlén - Skövde Saints.

Årets idrottare med funktionshinder: Tomas Andersson - Klotrullarnas BK

Årets eldsjäl: Anders Plantin - Skövde KIK

SLA-plaketten - Årets idrottare i världen: Anton Strålman.

Hederspriset: Lennart Svensson - Tidans IF.