04 feb 2016 22:22

04 feb 2016 22:24

Få räddningar blev IFK Skövdes fall

HANDBOLL: Hemmaförlust mot Lugi för kristyngda IFK Skövde

IFK Skövde förlorade målvaktsmatchen med 7–15 mot Lugi HF. Då är det svårt att vinna handbollsmatcher.
– Man kan inte säga att det hänger på det ena eller andra. Vi har för få målvaktsräddningar men samtidigt är vi inte tillräckligt bra i försvaret heller, säger IFK-tränaren Patrik Liljestrand efter 21–26-förlusten i Arena Skövde.

Det var första matchen efter EM-uppehållet för IFK Skövde. Det var också första matchen efter beskedet om klubbens prekära ekonomiska läge. Men att det var en klubb i kris märktes i alla fall inte på planen.

– Det var en rätt så häftig smäll som kom, en riktig nyårskaramell. Det är klart man var väldigt frustrerad och irriterad av det under första veckan. Men på något sätt är det inte så mycket för oss att göra. Vi kan inte påverka det, resonerar Kristian Svensson som var målbäst i IFK med sex mål.

– I den ekonomiska situation som klubben befinner sig i och allting runt omkring så vill man ju visa sig från sin bästa sida givetvis. Men det kommer fler matcher. Första halvlek är helt ok men sju mål i den andra halvleken är ju inte särkskilt bra. Det var kanske lite ringrostigt, fortsätter Kristian Svensson.

Oavgjort i pausvilan

Det var oavgjort, 14–14, i paus och den andra halvleken var också jämn men Lugi HF fick tre bollars försprång och IFK lyckades sedan aldrig komma riktig nära på slutet även om det förvisso bara skiljde två mål.

– Vi blir lite tveksamma i anfallsspelet. Vi hade flera chanser att komma tillbaka men vi förlorar mot ett bättre lag. Vi kan inte skylla på något annat, säger IFK-tränaren Patrik Liljestrand.

IFK vann nere i Lund kort före jul men Lugi, där Anders Hallberg har förstärkt laget under uppehållet, fick revansch i Arena Skövde.

– I Lund hade vi alla marginaler med oss. Jag tror aldrig jag har varit med om att ha så mycket flyt i en match. Nu har vi inte marginalerna på vår sida, fortsätter Liljestrand.

Få mål i andra halvlek

Bara sju gjorda mål framåt i andra halvlek är givetvis en anledning till förlusten. Bara sju målvaktsräddningar på hela matchen är en annan bidragande orsak.

– Vi måste ha mer målvaktsräddningar. Sju räddningar och 26 insläppta mål, det vinner man inga matcher på. Det har också med försvaret att göra, det är inte tillräckligt bra heller. Målvakts- och försvarsspel hänger ju ihop, säger IFK-tränaren som gav Robert Lechte och Henrik Nordlander förtroendet men inte Joakim Svensson.

– Nu valde jag att göra det och nu vet vi inte hur utfallet hade blivit annars, säger Liljestrand som var besviken efter förlusten.

– Det är lite för naivt i spelet och det är synd. Det fanns mer att hämta i den här matchen. Lugi gör de saker som vi vet om. Det verkar inte som om vi fick med allt på videogenomgången.

Viktiga matcher väntar

Nu väntar viktiga matcher för IFK mot kontraktsjagande lag, först och främst Ricoh HK på söndag.

– Det blir ju fyrapoängmatcher hela vägen nu men vi får ta en match i taget. Vi har mer att hämta.

IFK saknade knäskadade Markus Stegefelt som satt på läktaren. Om han kan spela mot Ricoh HK är oklart.

– Jag vet inte. Vi ska ha ett samtal med sjukgymnasten i morgon (läs fredag) så få vi se.

Det var första matchen efter EM-uppehållet för IFK Skövde. Det var också första matchen efter beskedet om klubbens prekära ekonomiska läge. Men att det var en klubb i kris märktes i alla fall inte på planen.

– Det var en rätt så häftig smäll som kom, en riktig nyårskaramell. Det är klart man var väldigt frustrerad och irriterad av det under första veckan. Men på något sätt är det inte så mycket för oss att göra. Vi kan inte påverka det, resonerar Kristian Svensson som var målbäst i IFK med sex mål.

– I den ekonomiska situation som klubben befinner sig i och allting runt omkring så vill man ju visa sig från sin bästa sida givetvis. Men det kommer fler matcher. Första halvlek är helt ok men sju mål i den andra halvleken är ju inte särkskilt bra. Det var kanske lite ringrostigt, fortsätter Kristian Svensson.

Oavgjort i pausvilan

Det var oavgjort, 14–14, i paus och den andra halvleken var också jämn men Lugi HF fick tre bollars försprång och IFK lyckades sedan aldrig komma riktig nära på slutet även om det förvisso bara skiljde två mål.

– Vi blir lite tveksamma i anfallsspelet. Vi hade flera chanser att komma tillbaka men vi förlorar mot ett bättre lag. Vi kan inte skylla på något annat, säger IFK-tränaren Patrik Liljestrand.

IFK vann nere i Lund kort före jul men Lugi, där Anders Hallberg har förstärkt laget under uppehållet, fick revansch i Arena Skövde.

– I Lund hade vi alla marginaler med oss. Jag tror aldrig jag har varit med om att ha så mycket flyt i en match. Nu har vi inte marginalerna på vår sida, fortsätter Liljestrand.

Få mål i andra halvlek

Bara sju gjorda mål framåt i andra halvlek är givetvis en anledning till förlusten. Bara sju målvaktsräddningar på hela matchen är en annan bidragande orsak.

– Vi måste ha mer målvaktsräddningar. Sju räddningar och 26 insläppta mål, det vinner man inga matcher på. Det har också med försvaret att göra, det är inte tillräckligt bra heller. Målvakts- och försvarsspel hänger ju ihop, säger IFK-tränaren som gav Robert Lechte och Henrik Nordlander förtroendet men inte Joakim Svensson.

– Nu valde jag att göra det och nu vet vi inte hur utfallet hade blivit annars, säger Liljestrand som var besviken efter förlusten.

– Det är lite för naivt i spelet och det är synd. Det fanns mer att hämta i den här matchen. Lugi gör de saker som vi vet om. Det verkar inte som om vi fick med allt på videogenomgången.

Viktiga matcher väntar

Nu väntar viktiga matcher för IFK mot kontraktsjagande lag, först och främst Ricoh HK på söndag.

– Det blir ju fyrapoängmatcher hela vägen nu men vi får ta en match i taget. Vi har mer att hämta.

IFK saknade knäskadade Markus Stegefelt som satt på läktaren. Om han kan spela mot Ricoh HK är oklart.

– Jag vet inte. Vi ska ha ett samtal med sjukgymnasten i morgon (läs fredag) så få vi se.

Matchfakta

ELITSERIEN

IFK SKÖVDE–LUGI HF

21–26 (14–14)

Målutveckling: 1–0, 2–2, 3–3, 4–4, 5–5, 6–6, 7–7, 8–8, 10–8, 10–10, 11–11, 12–12, 13–13, 14–14, 15–15, 15–17, 16–18, 17–19, 17–20, 18–21, 19–22, 20–23, 21–23, 21–26.

Mål: Lugi HF: Anders Hallberg 6, Niklas Gudmundsson 5, Simon Jeppsson 5, Hampus Jildenbäck 5, Andreas Arrman 3, Jakob Wigman Modigh 1, Alfred Jönsson 1.

Utvisningar: IFK Skövde: 4x2 min. Lugi HF: 2x2 min.

Domare: Joakim Lindbratt och Tommie Moberg.

Publik: 1 412.

MÅLVAKTER % B Kommentar

Robert Lechte 30 2 Inget flyt

Joakim Svensson Spelade för lite

Henrik Nordlander 12 1 Kom fel

UTESPELARE M/S B Kommentar

Christoffer Eriksson Spelade ej

Rasmus Wremer 2/7 3 Bra i spelet

Adam Samuelsson 0/0 3 Slet som vanligt

Jonatan Eriksson 1/3 2 Fick starta

Robin Wärn 2/3 2 Tufft bakåt

Kristian Svensson 6/15 4 Jätteansvar

Charlie Röxner Spelade ej

Axel Magnusson 4/7 4 Ville massor

Jesper Järlfors 4/10 3 Utvecklas

Martin Pedersen Spelade ej

Alfred Ehn 2/3 3 Fick inte mycket

Adrian Sifre Flores 0/1 2 Ok bakåt

Max Skog Spelade ej

 

B= Betyg, 1= Underkänd, 2= Kan bättre, 3= Godkänd, 4= Bra, 5= Landslagsklass. %= Räddningsprocent, M/S= Mål/Skott.