04 feb 2016 06:00

04 feb 2016 08:31

Tibro KK laddar för tävling på hemmaplan

KONSTÅKNING: Ställer upp med många åkare i DM

Tibro KK arrangerar Lars G:s Pokal i helgen och tävlingen har också DM-status.
Hemmaklubben ställer upp på bred front och har 25 anmälda åkare till tävlingen.
– Det är roligt att visa på bredden, tycker tränaren Regina Jensen.

Tibro KK har arrangerat Lars G:s Pokal i många år och det är en stor tävling för klubben. Till helgen är det dags igen och nu ska klubben även stå som värd för DM.

– Lars G kan ena året vara elitserietävling så det beror på vad man använder namnet till. Tävlingen blir av varje år men i vilken form vet inte utan det beror ju på vilka tävlingar vi blir tilldelade. Nu använder vi den tävlingen till DM, berättar Regina.

TKK har en blomstrande ungdomsverksamhet med många åkare. Det märks inte minst på helgens tävling där det är mycket Tibro KK i startlistorna. Annars är ju Joshi Helgesson Tibroklubbens stora affischnamn, men nu är dags för de yngre förmågorna att ta plats.

– Det blir mycket fokus på Joshi och hon är ständigt uppmärksammad, men det är kul att visa på bredd också, tycker Regina.

Totalt har klubben 28 A-åkare, vilket är mycket.

– Det har många orsaker. En är att vi har lite tradition i vår klubb och så är det några som har flyttat in till klubben. Sedan fortsätter de gymnasietiden ut och det är ganska ovanligt men vi lyckas få dem till det. Dessutom sitter det väl i väggarna att här åker man bra konståkning, fortsätter Regina.

Klubben har 25 stycken åkare anmälda till helgens DM och det finns ingen annan klubb som kan mäta sig med det antalet. Nu får de konkurrera med några av de främsta i distriktet, men att det kommer många duktiga åkare till Tibro är inte det mest primära.

– Om det är många bra spelar inte så stor roll på DM utan det är mer bara att få en bra tävling, tycker Regina.

För några åkare gäller det dock att göra bra ifrån sig till helgen. Inte minst om man vill kliva upp en nivå.

– För en del är det viktigt med bra resultat. Om man åker A-serien så behöver man ha två resultat för att ta sig till elitserien så för några kan det vara den här som gäller. För många är det här den sista A-tävlingen i år. Sedan är det viktigt med resultat för de poängen tar man med sig när man söker till nästa år, förklarar Regina.

Tibro KK saknar dock några av sina allra främsta åkare i helgen. Joshi Helgesson åkte EM förra veckan och vilar. Dessutom är Louise Jensen bortrest och tävlar inte heller i helgen.

Trots det tror Regina Jensen på framgångar för hemmaklubben.

– Jag vet inte vilka som kommer utifrån men jag tror det kan bli några DM-titlar, menar Regina och nämner bland andra Maggie Hills samt Cassandra Johansson som bör kunna utmana i toppen av juniorklassen.

Tibro KK har arrangerat Lars G:s Pokal i många år och det är en stor tävling för klubben. Till helgen är det dags igen och nu ska klubben även stå som värd för DM.

– Lars G kan ena året vara elitserietävling så det beror på vad man använder namnet till. Tävlingen blir av varje år men i vilken form vet inte utan det beror ju på vilka tävlingar vi blir tilldelade. Nu använder vi den tävlingen till DM, berättar Regina.

TKK har en blomstrande ungdomsverksamhet med många åkare. Det märks inte minst på helgens tävling där det är mycket Tibro KK i startlistorna. Annars är ju Joshi Helgesson Tibroklubbens stora affischnamn, men nu är dags för de yngre förmågorna att ta plats.

– Det blir mycket fokus på Joshi och hon är ständigt uppmärksammad, men det är kul att visa på bredd också, tycker Regina.

Totalt har klubben 28 A-åkare, vilket är mycket.

– Det har många orsaker. En är att vi har lite tradition i vår klubb och så är det några som har flyttat in till klubben. Sedan fortsätter de gymnasietiden ut och det är ganska ovanligt men vi lyckas få dem till det. Dessutom sitter det väl i väggarna att här åker man bra konståkning, fortsätter Regina.

Klubben har 25 stycken åkare anmälda till helgens DM och det finns ingen annan klubb som kan mäta sig med det antalet. Nu får de konkurrera med några av de främsta i distriktet, men att det kommer många duktiga åkare till Tibro är inte det mest primära.

– Om det är många bra spelar inte så stor roll på DM utan det är mer bara att få en bra tävling, tycker Regina.

För några åkare gäller det dock att göra bra ifrån sig till helgen. Inte minst om man vill kliva upp en nivå.

– För en del är det viktigt med bra resultat. Om man åker A-serien så behöver man ha två resultat för att ta sig till elitserien så för några kan det vara den här som gäller. För många är det här den sista A-tävlingen i år. Sedan är det viktigt med resultat för de poängen tar man med sig när man söker till nästa år, förklarar Regina.

Tibro KK saknar dock några av sina allra främsta åkare i helgen. Joshi Helgesson åkte EM förra veckan och vilar. Dessutom är Louise Jensen bortrest och tävlar inte heller i helgen.

Trots det tror Regina Jensen på framgångar för hemmaklubben.

– Jag vet inte vilka som kommer utifrån men jag tror det kan bli några DM-titlar, menar Regina och nämner bland andra Maggie Hills samt Cassandra Johansson som bör kunna utmana i toppen av juniorklassen.