05 feb 2016 11:25

05 feb 2016 12:18

Ljusning på IFK Skövdes kris

HANDBOLL: Stor uppslutning när företagare träffades

Det var stor uppslutning när IFK Skövdes nätverksgrupp träffade företagare och informerade om klubbens ekonomiska kris. Enligt Joakim Wendt, som är en av företagarna som jobbar för att rädda IFK, saknas det nu en halv miljon kronor.

– 37 företagare fanns på plats och det är vi jätteglada för. Vi är på rätt väg och är optimistiska till att kunna lösa det här, säger han.

Innan avkast mellan IFK Skövde och Lugi HF på torsdagskvällen samlades många företagare för ett möte i Arena Skövde.

Nätverksgruppen under namnet Elit 2020 som har bildats för att bistå IFK Skövde i sin ekonomiska kris träffade företagare för att informera om klubbens prekära ekonomiska situation.

Uppslutningen var god och 37 företagare fanns på plats och var villiga att stödja klubbens kamp för fortsatt elitserieexistens.

– Det var ett positivt möte och det var glädjande att hela 37 företagare kom. Det är fantastiskt. Vi berättade med öppenhet hur det ser ut, hur vi kan rätta till situationen och hur vi ser på framtiden, säger Joakim Wendt som är en av fem företagare i nätverksgruppen.

Det är personer från företagen Borgunda Bygghandel, Furhoffs Rostfria, Länsförsäkringar, Ström och Andersson Plåtslageri, Sisab Svets och Verktygsgrossisten som ingår i nätverksgruppen.

– IFK Skövde är ett oerhört stark varumärke för Skövde. Det är viktigt att vi fortsatt har ett elitlag på herrsidan. Då måste vi alla ta vårt ansvar om vi kan, fortsätter Wendt.

Halv miljon fattas

Det saknas en 1,9 miljoner kronor i IFK Skövdes kassa. Klubben har redan vidtagit åtgärder för att få bukt på ekonomin och spelarnas löner har reducerats med 40 procent.

Nätverket hade redan innan torsdagskvällen lyckats få in 700 000 kronor från näringslivet. Sedan hade också klubben fått in över 150 000 kronor via andra insamlingar och en loppmarknad.

– Nu har vi fått in ytterligare 600 000 kronor från näringslivet och det innebär att det nu saknas en halv miljon kronor. Nu jobbar vi och klubben hårt för att få in resterande del av pengarna. Man blir så glad över att se den mobilisering som har gjorts. Det är fantastiskt att så många sluter upp.

– Vi är på rätt väg och är optimistiska till att kunna lösa det här. Vi har kontroll på läget, fortsätter Wendt som också berättar att det är många privatpersoner som har velat stödja klubben med 1 000 kronor.

Jobbar för ny styrelse

Wendt och de andra företagarna i nätverksgruppen har gått i god för att IFK ska få ordningen på ekonomin.

– Företagarnas pengar är villkorade på så sätt att vi tar ansvar för att det ska fungera. Vi hjälper till för att klubben ska få en bra ny styrelse. Vi jobbar stenhårt med nya namn. Vi diskuterar också om någon av oss ska ingå i styrelsen så vi får insyn i verksamheten. Vi kommer i alla fall att ha personer med i valberedningen.

1 400 personer såg IFK:s senaste hemmamatch. Wendt uppmanar folk att ställa upp genom att komma till Arena Skövde.

– Det är ett sätt att hjälpa till att få in de pengar som återstår, menar han.

Senast på söndag ska IFK lämna in en budgetprognos till liganämnden. Då handlar det om att troliggöra att man har en övertygande plan för verksamheten för att liganämnden ska bevilja fortsatt elitlicens. IFK behöver redovisa ett plus på 300 000 kronor som ett led i den avbetalningsplan klubben har sedan tidigare för att vända sitt negativa kapital.

Innan avkast mellan IFK Skövde och Lugi HF på torsdagskvällen samlades många företagare för ett möte i Arena Skövde.

Nätverksgruppen under namnet Elit 2020 som har bildats för att bistå IFK Skövde i sin ekonomiska kris träffade företagare för att informera om klubbens prekära ekonomiska situation.

Uppslutningen var god och 37 företagare fanns på plats och var villiga att stödja klubbens kamp för fortsatt elitserieexistens.

– Det var ett positivt möte och det var glädjande att hela 37 företagare kom. Det är fantastiskt. Vi berättade med öppenhet hur det ser ut, hur vi kan rätta till situationen och hur vi ser på framtiden, säger Joakim Wendt som är en av fem företagare i nätverksgruppen.

Det är personer från företagen Borgunda Bygghandel, Furhoffs Rostfria, Länsförsäkringar, Ström och Andersson Plåtslageri, Sisab Svets och Verktygsgrossisten som ingår i nätverksgruppen.

– IFK Skövde är ett oerhört stark varumärke för Skövde. Det är viktigt att vi fortsatt har ett elitlag på herrsidan. Då måste vi alla ta vårt ansvar om vi kan, fortsätter Wendt.

Halv miljon fattas

Det saknas en 1,9 miljoner kronor i IFK Skövdes kassa. Klubben har redan vidtagit åtgärder för att få bukt på ekonomin och spelarnas löner har reducerats med 40 procent.

Nätverket hade redan innan torsdagskvällen lyckats få in 700 000 kronor från näringslivet. Sedan hade också klubben fått in över 150 000 kronor via andra insamlingar och en loppmarknad.

– Nu har vi fått in ytterligare 600 000 kronor från näringslivet och det innebär att det nu saknas en halv miljon kronor. Nu jobbar vi och klubben hårt för att få in resterande del av pengarna. Man blir så glad över att se den mobilisering som har gjorts. Det är fantastiskt att så många sluter upp.

– Vi är på rätt väg och är optimistiska till att kunna lösa det här. Vi har kontroll på läget, fortsätter Wendt som också berättar att det är många privatpersoner som har velat stödja klubben med 1 000 kronor.

Jobbar för ny styrelse

Wendt och de andra företagarna i nätverksgruppen har gått i god för att IFK ska få ordningen på ekonomin.

– Företagarnas pengar är villkorade på så sätt att vi tar ansvar för att det ska fungera. Vi hjälper till för att klubben ska få en bra ny styrelse. Vi jobbar stenhårt med nya namn. Vi diskuterar också om någon av oss ska ingå i styrelsen så vi får insyn i verksamheten. Vi kommer i alla fall att ha personer med i valberedningen.

1 400 personer såg IFK:s senaste hemmamatch. Wendt uppmanar folk att ställa upp genom att komma till Arena Skövde.

– Det är ett sätt att hjälpa till att få in de pengar som återstår, menar han.

Senast på söndag ska IFK lämna in en budgetprognos till liganämnden. Då handlar det om att troliggöra att man har en övertygande plan för verksamheten för att liganämnden ska bevilja fortsatt elitlicens. IFK behöver redovisa ett plus på 300 000 kronor som ett led i den avbetalningsplan klubben har sedan tidigare för att vända sitt negativa kapital.