14 feb 2016 16:16

14 feb 2016 19:56

Skövde United FC till futsalligan

FUTSAL: Lyckat kvalspel för nybildade Skövde United FC

(UPPDATERAD) Skövde United FC är klart för den högsta ligan i futsal.
Det stod klart efter två segrar i det avslutande kvalspelet i Göteborg.
– Där hör vi hemma. Det finns en tradition i Skövde och vi ska ha ett lag i eliten, säger Skövdetränaren Charbel Abraham efter avancemanget.

Nybildade klubben Skövde United FC nådde ända fram.

De lyckades med den uttalade målsättningen att gå upp i den Svenska Futsalligan, SFL. Det stod klart efter helgens avslutande kvalspel i Lisebergshallen, Göteborg.

Futsal Club Mellerud och Gais Futsal utgjorde de sista hindren i trelagsgruppen där de två bästa gick upp till SFL. Skövde United FC besegrade Gais Futsal med 7–4 i sin första match och det räckte för avancemang eftersom Futsal Club Mellerud tidigare på söndagsförmiddagen hade besegrat Gais Futsal med 8–5.

Den avslutande matchen mot Futsal Club Mellerud på söndagseftermiddagen var därför bara av akademisk betydelse. Där tog Skövde United FC en storseger med 15–4 och laget tog då dessutom hem gruppen.

– Det var inget snack i någon av matcherna. Vi visade verkligen att vi skulle gå upp. Siffrorna talar sitt tydliga språk och det kunde ha blivit ännu större siffror, säger Skövdetränaren Charbel Abraham.

Målet uppnått

Klubben bildades inför den här säsongen eftersom IFK Skövde valde att lägga ned sin elitsatsning på futsal. Skövdespelaren gick därför samman och bildade en ny klubb med det uttalade målet att åter ge Skövde ett lag i den hösta ligan. En målsättning som alltså lyckades.

– Vi ska ha ett lag i högsta ligan i Skövde. Det finns så mycket tradition. Både Skövde AIK och IFK Skövde har spelat SM-finaler och futsal är dessutom en sport på frammarsch och som växer i Sverige, utvecklar Abraham.

– Det finns ett stort intresse för futsal. Klubbens mål har inte bara varit att gå upp utan vi vill också utveckla klubben vidare. Det här är bara en början, fortsätter han.

Två serier i ligan

SFL består av två serier, norra och södra, med åtta lag i varje serie och således 14 seriematcher. Där blir det helt andra resurser och det ställs högre krav på arrangemangen.

– Rent sportsligt är jag inte det minsta orolig men ekonomiskt gäller det att få ihop det. Nu börjar arbetet med att bygga upp en fungerande organisation, marknadsföra oss, utveckla klubben och hitta nya samarbetspartners. Det är ett hårt jobb som väntar.

Den här säsongen har Skövde United FC spelat sina hemmamatcher i Rydshallen men när de nu tar steget upp behöver de en annan arena. De hoppas kunna spela sina seriematcher i Arena Skövde som dessutom har fått statusen nationalarena för futsal i Sverige.

– Vi hoppas på ett bra samarbete med kommunen när vi nu har nått eliten så att vi kan spela våra matcher i arenan. De har varit samarbetsvänliga tidigare så det ska säkert gå att lösa.

SM-guld ett mål

Skövde United FC vill bygga något bra för framtiden.

– Det här är ju en renodlad och tydlig futsalklubb och ambitionen är att i framtiden ha fler lag i seriespel och få fler att börja med futsal, säger Abraham och fortsätter:

– Målsättningen för vårt lag nästa säsong är att ta ett nytt SM-guld till Skövde.

Nybildade klubben Skövde United FC nådde ända fram.

De lyckades med den uttalade målsättningen att gå upp i den Svenska Futsalligan, SFL. Det stod klart efter helgens avslutande kvalspel i Lisebergshallen, Göteborg.

Futsal Club Mellerud och Gais Futsal utgjorde de sista hindren i trelagsgruppen där de två bästa gick upp till SFL. Skövde United FC besegrade Gais Futsal med 7–4 i sin första match och det räckte för avancemang eftersom Futsal Club Mellerud tidigare på söndagsförmiddagen hade besegrat Gais Futsal med 8–5.

Den avslutande matchen mot Futsal Club Mellerud på söndagseftermiddagen var därför bara av akademisk betydelse. Där tog Skövde United FC en storseger med 15–4 och laget tog då dessutom hem gruppen.

– Det var inget snack i någon av matcherna. Vi visade verkligen att vi skulle gå upp. Siffrorna talar sitt tydliga språk och det kunde ha blivit ännu större siffror, säger Skövdetränaren Charbel Abraham.

Målet uppnått

Klubben bildades inför den här säsongen eftersom IFK Skövde valde att lägga ned sin elitsatsning på futsal. Skövdespelaren gick därför samman och bildade en ny klubb med det uttalade målet att åter ge Skövde ett lag i den hösta ligan. En målsättning som alltså lyckades.

– Vi ska ha ett lag i högsta ligan i Skövde. Det finns så mycket tradition. Både Skövde AIK och IFK Skövde har spelat SM-finaler och futsal är dessutom en sport på frammarsch och som växer i Sverige, utvecklar Abraham.

– Det finns ett stort intresse för futsal. Klubbens mål har inte bara varit att gå upp utan vi vill också utveckla klubben vidare. Det här är bara en början, fortsätter han.

Två serier i ligan

SFL består av två serier, norra och södra, med åtta lag i varje serie och således 14 seriematcher. Där blir det helt andra resurser och det ställs högre krav på arrangemangen.

– Rent sportsligt är jag inte det minsta orolig men ekonomiskt gäller det att få ihop det. Nu börjar arbetet med att bygga upp en fungerande organisation, marknadsföra oss, utveckla klubben och hitta nya samarbetspartners. Det är ett hårt jobb som väntar.

Den här säsongen har Skövde United FC spelat sina hemmamatcher i Rydshallen men när de nu tar steget upp behöver de en annan arena. De hoppas kunna spela sina seriematcher i Arena Skövde som dessutom har fått statusen nationalarena för futsal i Sverige.

– Vi hoppas på ett bra samarbete med kommunen när vi nu har nått eliten så att vi kan spela våra matcher i arenan. De har varit samarbetsvänliga tidigare så det ska säkert gå att lösa.

SM-guld ett mål

Skövde United FC vill bygga något bra för framtiden.

– Det här är ju en renodlad och tydlig futsalklubb och ambitionen är att i framtiden ha fler lag i seriespel och få fler att börja med futsal, säger Abraham och fortsätter:

– Målsättningen för vårt lag nästa säsong är att ta ett nytt SM-guld till Skövde.