15 feb 2016 17:33

15 feb 2016 17:33

Ishockey på sportlovet

ISHOCKEY: Skövde IK arrangerar läger i Billingehov

Skövde IK bjöd in till läger under sportlovet och drygt 50 ungdomar tog chansen att träna extra.
– Det har verkligen blivit lyckat. Vi trodde på 20-30 stycken, men 50 är ju fantastiskt bra, tycker ledaren Anders Spaak.

Spaak är i vanliga fall tränare för Skövde IK:s A-lag, men under måndag och tisdag den här veckan är han ansvarig för klubbens sportlovsläger och då handlar det om lite yngre adepter. Åldern på deltagarna spänner från U 10 till U 14 och det är inte bara spelare från SIK utan även flera av grannklubbarna finns representerade.

Det blev ett stort intresse för SIK:s sportlovsläger och deltagarna är indelade i två olika grupper.

– Jättekul att så många är sugna och vi försöker köra lite sådant som de kan ta med sig, berättar Spaak.

Det blir ett fyspass och två ispass varje dag. Spelarna får chansen att nöta lite detaljer och får träna på många olika moment inom hockeyn.

– På förmiddagen var det mycket skridsko och nu är det mer fokus på passning, skott och klubbteknik. Morgondagen blir ungefär likadan, berättar Spaak när SLA besöker lägret måndag eftermiddag.

Förutom Anders Spaak så är även flera spelare från A-laget med som instruktörer.

– Det är viktigt för gemenskapen att vi från A-laget ställer upp och hjälper till. Man får en vi-anda som kanske har saknats lite grann tycker jag. Det är vi som tillsammans är Skövde IK och vi måste jobba för att få bättre hockeyspelare och hjälpa de här små. De ställer ju upp på oss och hejar på matcherna så då måste vi ställa upp för dem och bjuda tillbaka, avslutar Spaak.

Spaak är i vanliga fall tränare för Skövde IK:s A-lag, men under måndag och tisdag den här veckan är han ansvarig för klubbens sportlovsläger och då handlar det om lite yngre adepter. Åldern på deltagarna spänner från U 10 till U 14 och det är inte bara spelare från SIK utan även flera av grannklubbarna finns representerade.

Det blev ett stort intresse för SIK:s sportlovsläger och deltagarna är indelade i två olika grupper.

– Jättekul att så många är sugna och vi försöker köra lite sådant som de kan ta med sig, berättar Spaak.

Det blir ett fyspass och två ispass varje dag. Spelarna får chansen att nöta lite detaljer och får träna på många olika moment inom hockeyn.

– På förmiddagen var det mycket skridsko och nu är det mer fokus på passning, skott och klubbteknik. Morgondagen blir ungefär likadan, berättar Spaak när SLA besöker lägret måndag eftermiddag.

Förutom Anders Spaak så är även flera spelare från A-laget med som instruktörer.

– Det är viktigt för gemenskapen att vi från A-laget ställer upp och hjälper till. Man får en vi-anda som kanske har saknats lite grann tycker jag. Det är vi som tillsammans är Skövde IK och vi måste jobba för att få bättre hockeyspelare och hjälpa de här små. De ställer ju upp på oss och hejar på matcherna så då måste vi ställa upp för dem och bjuda tillbaka, avslutar Spaak.