20 feb 2016 11:56

21 feb 2016 16:39

Maja Eriksson till Tvis Holstebro

HANDBOLL: Ihärdiga rykten i Danmark...

(UPPDATERAD) På söndagen presenterades Maja Eriksson som ny spelare i den danska toppklubben Team Tvis Holstebro. Det betyder att Skövde HF tappar sin hårdskjutande niometersspelare till nästa säsong

Redan under lördagen kom det uppgifter på att Maja var på väg till Danmark och att hon skulle presenteras för sin nya hemmapublik i pausvilan i samband med cupmötet mellan Tvis Holstebro och Viborg.

”Stort äventyr”

Så skedde också och Maja Eriksson, som fyller 25 år den 1 mars, kommenterar sitt klubbyte så här på klubbens hemsida:

– Det blir ett stort äventyr att komma till Team Tvis Holstebro och spela danska handboll och jag är säker på att det kommer bidra till att utveckla mig både som handbollsspelare och människa, och samtidigt har jag fått ett mycket positivt intryck av såväl klubben som Holstebro. Därför ser jag mycket fram mot att bli en del av laget nästa säsong.

Team Tvis svenske tränare Pether Krautmayer anser att Maja Eriksson är en spelare med mycket stor utvecklingspotential.

Han säger så här på Team Tvis hemsida:

– Jag har följt Majas seniorkarriär från början. En mycket spännande spelare med ett bra skott och bra blick för spelet. Hon är bra i försvaret också. En spelare med många spetskvalitéer som dessutom har mer i sig.

 Krautmayer har precis förlängt sitt kontrakt och Maja Erikssons värvas som ersättare till Jette Hansen var kontrakt går ut efter säsongen.

Svenskar lämnar

Holstebro har den här säsongen tre svenska spelare i laget. Det är klart att Nathalie Hagman lämnar för spel i Nykøbing Falster och Linn Blohm byter till Midtjylland som tränas av den svenska förbundskaptenen Helle Thomsen. Jamina Roberts är skadad och kan bli borta ett halvår. Vad som händer med henne är oklart.

För Skövde HF innebär det att laget tappar sin ledande målskytt till nästa säsong. Dessutom pekar allt på att Anna-Maria Johansson väljer att lägga av. Hon har ju redan tackat nej till vidare landslagsspel, vilket är en indikation på att hon är på väg att avsluta karriären.

Hur som helst har tjejerna chansen att med ett starkt slutspel bidra till deras sista matcher i Skövde HF blir positiva.

Redan under lördagen kom det uppgifter på att Maja var på väg till Danmark och att hon skulle presenteras för sin nya hemmapublik i pausvilan i samband med cupmötet mellan Tvis Holstebro och Viborg.

”Stort äventyr”

Så skedde också och Maja Eriksson, som fyller 25 år den 1 mars, kommenterar sitt klubbyte så här på klubbens hemsida:

– Det blir ett stort äventyr att komma till Team Tvis Holstebro och spela danska handboll och jag är säker på att det kommer bidra till att utveckla mig både som handbollsspelare och människa, och samtidigt har jag fått ett mycket positivt intryck av såväl klubben som Holstebro. Därför ser jag mycket fram mot att bli en del av laget nästa säsong.

Team Tvis svenske tränare Pether Krautmayer anser att Maja Eriksson är en spelare med mycket stor utvecklingspotential.

Han säger så här på Team Tvis hemsida:

– Jag har följt Majas seniorkarriär från början. En mycket spännande spelare med ett bra skott och bra blick för spelet. Hon är bra i försvaret också. En spelare med många spetskvalitéer som dessutom har mer i sig.

 Krautmayer har precis förlängt sitt kontrakt och Maja Erikssons värvas som ersättare till Jette Hansen var kontrakt går ut efter säsongen.

Svenskar lämnar

Holstebro har den här säsongen tre svenska spelare i laget. Det är klart att Nathalie Hagman lämnar för spel i Nykøbing Falster och Linn Blohm byter till Midtjylland som tränas av den svenska förbundskaptenen Helle Thomsen. Jamina Roberts är skadad och kan bli borta ett halvår. Vad som händer med henne är oklart.

För Skövde HF innebär det att laget tappar sin ledande målskytt till nästa säsong. Dessutom pekar allt på att Anna-Maria Johansson väljer att lägga av. Hon har ju redan tackat nej till vidare landslagsspel, vilket är en indikation på att hon är på väg att avsluta karriären.

Hur som helst har tjejerna chansen att med ett starkt slutspel bidra till deras sista matcher i Skövde HF blir positiva.