23 feb 2016 06:00

23 feb 2016 07:43

Anders Spaak: "En ok säsong men inte mer än så"

ISHOCKEY: Skövde IK:s tränare om årets säsong

I lördags tog Skövde IK:s hockeysäsong slut.
Nu väntar en tuff utmaning med att få ihop en spelartrupp till 2016/2017.
Det är bara forwarden Alexander Henriksson som är kontrakterad, enligt Anders Spaak.
– Jag hoppas inte spelaromsättningen i laget blir alltför stor, säger SIK-tränaren.

På lördagskvällen tog Skövde IK:s säsong slut i Tranås.

TAIF vann andra matchen i följd och gav SIK respass i det första playoffsteget.

Det var första gången på tio år som klubben tog sig vidare till playoff och förlängde säsongen ytterligare.

SIK fick spela vidare i en vecka innan säsongen var över för den här gången.

– Det kändes tomt i helgen när vi åkte ur. Jag har i och för sig åkt ut i playoff tidigare men man vill alltid vinna och spela vidare, säger Anders Spaak.

– Hade vi fått möta ett annat motstånd än Tranås hade vi kanske kunnat ta oss vidare. De var fjärde högst rankat av alla division 1-lag som spelade playoff och de förlorade bara en match under ordinarie tid i allettan. Vi mötte ett väldigt kvalitativt lag som det absolut inte är någon skam att förlora mot, fortsätter SIK-tränaren.

SIK förlorade nyckelmatchen på hemmaplan vilket gav Tranås momentum i matchserien och i den andra matchen fick SIK en mardrömsstart med ett tidigt insläppt mål och sedan 0–2 i boxplay. Efter det var matchen över. SIK försökte men orkade aldrig resa sig.

– Vi hade behövt vinna hemmamatchen. Den stod och vägde men vi hade inte marginalerna emot oss.

Nyttig erfarenhet

Skövde IK hade som målsättning att ta sig till allettan. Det misslyckades SIK med och i stället tvingades laget spela vårserien för första gången på tio år. Där blev det en andra plats och alltså ett efterlängtat playoff.

– Att få spela ett playoff är ändå ett viktigt steg för klubben och de sista matcherna i vårserien hade också karaktären av playoffmatcher. Det har gett oss nyttig erfarenhet inför framtiden, säger Anders Spaak.

– Vi har gett våra egna ungdomar chansen och det tycker jag är kul. Det har kostat oss en del i form av läropengar som vi har fått betala men det har det varit värt och vi har trots allt ändå tagit oss till playoff. Den här säsongen har varit lärorik för våra ungdomar.

Sjua i grundserien

Skövde IK slutade på en med lagets tidigare mått mätt blygsam sjunde plats i grundserien.

– Vi har haft lite hämningar av stundens allvar och oerfarenhet under hösten men alla har totalt sett bidragit på ett väldigt bra sätt. Sedan har vi mellan varven haft problem med målskyttet. Forwards har inte lyckats göra mål i tillräckligt stor utsträckning utan många gånger har det varit backmål som vi har fått förlita oss på. Emellanåt tycker jag inte heller att våra bärande spelare har levererat fullt ut i matcherna, säger Spaak.

– Vi gick in med målsättningen att vinna så mycket som möjligt. Totalt sett tycker jag att det är en ok säsong men inte något mer än så, summerar SIK-tränaren.

Anders Spaak kom tillbaka som tränare för SIK inför den här säsongen när han skrev på ett tvåårskontrakt. Nu jobbar han vidare och försöker blicka framåt.

– Vi ska fortsätta att träna på under mars månad ut. Sedan tar vi lite ledigt innan en ny försäsong med barmarksträning tar vid.

Spelaromsättning

Det är dock ett digert arbete som återstår på spelarsidan där endast forwarden Alexander Henriksson har kontrakt över nästa säsong, enligt Anders Spaak.

– Det är mycket jobb som nu tar vid den närmaste tiden. Jag hoppas inte spelaromsättningen i laget blir alltför stor.

Jesper Hultmans, 27 år, comeback var bara temporär och han spelar inte vidare. Däremot har Spaak förhoppningar om att Mathias Gudmundsson, 30 år, som också gjorde comeback efter jul ska fortsätta.

På lördagskvällen tog Skövde IK:s säsong slut i Tranås.

TAIF vann andra matchen i följd och gav SIK respass i det första playoffsteget.

Det var första gången på tio år som klubben tog sig vidare till playoff och förlängde säsongen ytterligare.

SIK fick spela vidare i en vecka innan säsongen var över för den här gången.

– Det kändes tomt i helgen när vi åkte ur. Jag har i och för sig åkt ut i playoff tidigare men man vill alltid vinna och spela vidare, säger Anders Spaak.

– Hade vi fått möta ett annat motstånd än Tranås hade vi kanske kunnat ta oss vidare. De var fjärde högst rankat av alla division 1-lag som spelade playoff och de förlorade bara en match under ordinarie tid i allettan. Vi mötte ett väldigt kvalitativt lag som det absolut inte är någon skam att förlora mot, fortsätter SIK-tränaren.

SIK förlorade nyckelmatchen på hemmaplan vilket gav Tranås momentum i matchserien och i den andra matchen fick SIK en mardrömsstart med ett tidigt insläppt mål och sedan 0–2 i boxplay. Efter det var matchen över. SIK försökte men orkade aldrig resa sig.

– Vi hade behövt vinna hemmamatchen. Den stod och vägde men vi hade inte marginalerna emot oss.

Nyttig erfarenhet

Skövde IK hade som målsättning att ta sig till allettan. Det misslyckades SIK med och i stället tvingades laget spela vårserien för första gången på tio år. Där blev det en andra plats och alltså ett efterlängtat playoff.

– Att få spela ett playoff är ändå ett viktigt steg för klubben och de sista matcherna i vårserien hade också karaktären av playoffmatcher. Det har gett oss nyttig erfarenhet inför framtiden, säger Anders Spaak.

– Vi har gett våra egna ungdomar chansen och det tycker jag är kul. Det har kostat oss en del i form av läropengar som vi har fått betala men det har det varit värt och vi har trots allt ändå tagit oss till playoff. Den här säsongen har varit lärorik för våra ungdomar.

Sjua i grundserien

Skövde IK slutade på en med lagets tidigare mått mätt blygsam sjunde plats i grundserien.

– Vi har haft lite hämningar av stundens allvar och oerfarenhet under hösten men alla har totalt sett bidragit på ett väldigt bra sätt. Sedan har vi mellan varven haft problem med målskyttet. Forwards har inte lyckats göra mål i tillräckligt stor utsträckning utan många gånger har det varit backmål som vi har fått förlita oss på. Emellanåt tycker jag inte heller att våra bärande spelare har levererat fullt ut i matcherna, säger Spaak.

– Vi gick in med målsättningen att vinna så mycket som möjligt. Totalt sett tycker jag att det är en ok säsong men inte något mer än så, summerar SIK-tränaren.

Anders Spaak kom tillbaka som tränare för SIK inför den här säsongen när han skrev på ett tvåårskontrakt. Nu jobbar han vidare och försöker blicka framåt.

– Vi ska fortsätta att träna på under mars månad ut. Sedan tar vi lite ledigt innan en ny försäsong med barmarksträning tar vid.

Spelaromsättning

Det är dock ett digert arbete som återstår på spelarsidan där endast forwarden Alexander Henriksson har kontrakt över nästa säsong, enligt Anders Spaak.

– Det är mycket jobb som nu tar vid den närmaste tiden. Jag hoppas inte spelaromsättningen i laget blir alltför stor.

Jesper Hultmans, 27 år, comeback var bara temporär och han spelar inte vidare. Däremot har Spaak förhoppningar om att Mathias Gudmundsson, 30 år, som också gjorde comeback efter jul ska fortsätta.