24 feb 2016 16:04

24 feb 2016 16:04

Utveckling i Skövde Dukes

AMERIKANSK FOTBOLL: Flera nya namn

Organisationen i staben kring A-laget tillsammans med djupet i spelartruppen för säsongen 2015 var en av anledningarna till Skövde Dukes framgångar i fjol. Nu fortsätter utvecklingen.

Inför säsongen har arbetet, utöver faktisk träning för spelarna, gått ut på att ta tillvara på framgångarna från förra året.

Samarbetet med Superserieklubben Tyresö Royal Crowns är en del i utvecklingen. En annan är rekryteringen i staben kring A-laget.

Andreas Elm och Henrik Eigert, båda tidigare spelare, tar över varsin tränarroll.

– Andreas var en av våra mest hårt arbetande spelare vi hade i laget förra året. Som spelare lät han sina handlingar på planen tala för sig själv och gav alltid 100 procent i varje given situation. Detta är egenskaper som han nu för vidare till spelargruppen han numera tränar. Med över 20 års erfarenhet av sporten är han ett mycket välkommet tillskott till tränarstaben, säger huvudtränaren Siemon Severin om Anderas Elm.

Han fortsätter med en kommentar om Henrik Eigert:

– Henrik har under ett par år, bland annat på grund av arbetssituation, varit borta från Dukes men gör nu åter entré. Henrik har ett fantastiskt intresse för taktik och kan diskutera olika typer av blockeringar i timtal, dessutom är han en perfektionist och har god hand med enskilda spelare och förstå deras behov.

Flera fortsätter

Vidare är Dennis Andersson ny på posten som special teams coordinator. Mattias Hyllén axlar rollen som spelande tränare och offensive backfield och Per Lekberg börjar som spelande tränare och defensive line.

Daniel Sjöholm och Slavii Mrkonjic blir klubbens materialförvaltare under den kommande säsongen.

Samtidigt är det flera som behåller sina positioner.

Siemon Severin behåller sin roll som head coach/offensive coordinator och även Oscar Wackelin fortsätter som defensice coordinator. Jonas Briseby och Linus Jakobsson fortsätter båda som spelande och assisterade tränare, Jakobsson behåller också sin roll som lagledare.

Inom kort hoppas klubben kunna prestera ytterligare nyförvärv.

Inför säsongen har arbetet, utöver faktisk träning för spelarna, gått ut på att ta tillvara på framgångarna från förra året.

Samarbetet med Superserieklubben Tyresö Royal Crowns är en del i utvecklingen. En annan är rekryteringen i staben kring A-laget.

Andreas Elm och Henrik Eigert, båda tidigare spelare, tar över varsin tränarroll.

– Andreas var en av våra mest hårt arbetande spelare vi hade i laget förra året. Som spelare lät han sina handlingar på planen tala för sig själv och gav alltid 100 procent i varje given situation. Detta är egenskaper som han nu för vidare till spelargruppen han numera tränar. Med över 20 års erfarenhet av sporten är han ett mycket välkommet tillskott till tränarstaben, säger huvudtränaren Siemon Severin om Anderas Elm.

Han fortsätter med en kommentar om Henrik Eigert:

– Henrik har under ett par år, bland annat på grund av arbetssituation, varit borta från Dukes men gör nu åter entré. Henrik har ett fantastiskt intresse för taktik och kan diskutera olika typer av blockeringar i timtal, dessutom är han en perfektionist och har god hand med enskilda spelare och förstå deras behov.

Flera fortsätter

Vidare är Dennis Andersson ny på posten som special teams coordinator. Mattias Hyllén axlar rollen som spelande tränare och offensive backfield och Per Lekberg börjar som spelande tränare och defensive line.

Daniel Sjöholm och Slavii Mrkonjic blir klubbens materialförvaltare under den kommande säsongen.

Samtidigt är det flera som behåller sina positioner.

Siemon Severin behåller sin roll som head coach/offensive coordinator och även Oscar Wackelin fortsätter som defensice coordinator. Jonas Briseby och Linus Jakobsson fortsätter båda som spelande och assisterade tränare, Jakobsson behåller också sin roll som lagledare.

Inom kort hoppas klubben kunna prestera ytterligare nyförvärv.