27 feb 2016 14:55

28 feb 2016 20:44

Full fart på Igelkotten Cup

FUTSAL

Igelstorps IK:s klassiska ungdomsturnering Igelkotten Cup lockade 102 lag till Arena Skövde och turneringen pågick under hela lördagen.
Det här var 24:e året som Igelstorp arrangerade Igelkotten Cup och den har växt från att enbart ha varit en cup för föreningens egna lag till en början. Nu engagerar den merparten av de lokala föreningarna och det var över 100 lag som deltog. Dessutom kom det också några mer långväga gäster i form av IFK Uddevalla och Kronängs IF. Cupen är öppen för ungdomar från åtta år upp till 14 år. De två yngsta klasserna (8 och 10 år) spelade utan tabeller och slutspel. I 12- och 14-årsklasserna däremot var det slutspel. I P 14 vann Trix finalen mot IFK Falköping och på flicksidan finalslog Skövde KIK Axvall. I P12 respektive F 12 vann IFK Skövde och Kronäng finalerna.
Det här var 24:e året som Igelstorp arrangerade Igelkotten Cup och den har växt från att enbart ha varit en cup för föreningens egna lag till en början. Nu engagerar den merparten av de lokala föreningarna och det var över 100 lag som deltog. Dessutom kom det också några mer långväga gäster i form av IFK Uddevalla och Kronängs IF. Cupen är öppen för ungdomar från åtta år upp till 14 år. De två yngsta klasserna (8 och 10 år) spelade utan tabeller och slutspel. I 12- och 14-årsklasserna däremot var det slutspel. I P 14 vann Trix finalen mot IFK Falköping och på flicksidan finalslog Skövde KIK Axvall. I P12 respektive F 12 vann IFK Skövde och Kronäng finalerna.