09 mar 2016 14:37

09 mar 2016 14:39

Spaak slutar som SIK-tränare

ISHOCKEY

Anders Spaak fortsätter inte som tränare för Skövde IK:s A-lag. Det presenterar styrelsen genom Hans Ljunggren i ett pressmeddelande.

”Efter en noggrann analys av säsongen har Skövde IK:s styrelse och Anders Spaak enats om att han inte skall fortsätta som A-lagstränare i klubben. Skövde IK och Anders Spaak bedömer gemensamt att lagets prestation och spelarnas utveckling inte motsvarat förväntningarna och har därför kommit fram till behov av förändring och denna åtgärd.” Så skriver Skövde IK i ett pressmeddelande.

Anders Spaak ska ha erbjudits en tjänst som juniortränare av klubbens J18-lag – ett erbjudande som han ska ha tackat nej till. Han kommer dock fortsätta sitt arbete som tränare på hockeygymnasiet.

Skövde IK:s ambitioner är att presentera en ny tränare för A-laget inom kort.

”Efter en noggrann analys av säsongen har Skövde IK:s styrelse och Anders Spaak enats om att han inte skall fortsätta som A-lagstränare i klubben. Skövde IK och Anders Spaak bedömer gemensamt att lagets prestation och spelarnas utveckling inte motsvarat förväntningarna och har därför kommit fram till behov av förändring och denna åtgärd.” Så skriver Skövde IK i ett pressmeddelande.

Anders Spaak ska ha erbjudits en tjänst som juniortränare av klubbens J18-lag – ett erbjudande som han ska ha tackat nej till. Han kommer dock fortsätta sitt arbete som tränare på hockeygymnasiet.

Skövde IK:s ambitioner är att presentera en ny tränare för A-laget inom kort.