14 mar 2016 20:37

17 mar 2016 11:44

Wendt sitter säkert i IFK

FOTBOLL: Ordföranden omvaldes på årsmötet

Joakim Wendt sitter kvar som ordförande i IFK Skövde.
På måndagen fick han förnyat förtroende av ett enigt årsmöte.

– Jag tycker detta är jätteroligt och jag är en fotbollskille så nu kör vi ett år till, kommenterar Wendt.

Rollen som blåvit ordförande är knappast något okänt för Joakim Wendt. Han har lett IFK Skövde FK under många år och nu blir det åtminstone ett år till. Årsmötet hade inga invändningar när valberedningen föreslog hans namn som ordförande för kommande verksamhetsår.

– Jag är nog snart uppe i 20 år totalt som ordförande, men det är enbart glädje. Vi har bra medlemmar, bra spelare och en bra styrelse så det känns jättebra, fortsätter Wendt.

Sportsligt tufft år

Han kan blicka tillbaka på ett år där föreningens A-lag åkte ur division 2 med buller och bång.

– Stundtals var det ett sportsligt tungt år och det är givetivs inget att sticka under stolen, men det är mitt ansvar för det var jag som skar hårt i truppen så jag tar på mig det. Samtidigt jobbar vi inte så kortsiktigt. Vi kunde ha värvat ihop fem man till och klarat oss kvar, men vi vill inte jobba så utan vill känna att vi kan jobba på rätt sätt i många år. Vi kan inte bygga på oss för stora kostnader för då går det åt pipan, resonerar Wendt.

Ekonomiskt var det desto muntrare för den blåvita föreningen. Klubben redovisade idel positiva siffror på måndagens årsmöte.

– Vi har ett eget kapital på 2,5 miljoner kronor och vi gjorde en vinst på 39 000 kronor efter avskrivningar. Det är vi nöjda med och det bevisar ju att vi vet vad vi gör.

Klubben omsatte under 2015 drygt 5,8 miljoner kronor – vilket är en ökning med lite drygt en kvarts miljon jämfört med föregående år – och av dem stod cuper för fyra miljoner kronor. Skadevi Cup, som firar 40 år 2016, är givetvis en viktig post i föreningens ekonomi.

– Skadevi har vi lyft till en bra nivå och det borgar för att vi kan återinvestera de pengarna i ungdomsverksamheten. Cupen är hela föreningens vinna eller försvinna helt klart. Det är livsnerven, konstaterar Wendt.

Inför kommande verksamhetsår kan vi notera att klubben budgeterar med ett plusresultat på 38 000 kronor samt att styrelsen är helt oförändrad.

IFK Skövdes styrelse 2016: Joakim Wendt (ordförande), Anders Lind, Inga-Lill Ohlsson, Fredrik Andersson, Tommy Andersson, Viktor Ljungström, Jakob Thurin.

Rollen som blåvit ordförande är knappast något okänt för Joakim Wendt. Han har lett IFK Skövde FK under många år och nu blir det åtminstone ett år till. Årsmötet hade inga invändningar när valberedningen föreslog hans namn som ordförande för kommande verksamhetsår.

– Jag är nog snart uppe i 20 år totalt som ordförande, men det är enbart glädje. Vi har bra medlemmar, bra spelare och en bra styrelse så det känns jättebra, fortsätter Wendt.

Sportsligt tufft år

Han kan blicka tillbaka på ett år där föreningens A-lag åkte ur division 2 med buller och bång.

– Stundtals var det ett sportsligt tungt år och det är givetivs inget att sticka under stolen, men det är mitt ansvar för det var jag som skar hårt i truppen så jag tar på mig det. Samtidigt jobbar vi inte så kortsiktigt. Vi kunde ha värvat ihop fem man till och klarat oss kvar, men vi vill inte jobba så utan vill känna att vi kan jobba på rätt sätt i många år. Vi kan inte bygga på oss för stora kostnader för då går det åt pipan, resonerar Wendt.

Ekonomiskt var det desto muntrare för den blåvita föreningen. Klubben redovisade idel positiva siffror på måndagens årsmöte.

– Vi har ett eget kapital på 2,5 miljoner kronor och vi gjorde en vinst på 39 000 kronor efter avskrivningar. Det är vi nöjda med och det bevisar ju att vi vet vad vi gör.

Klubben omsatte under 2015 drygt 5,8 miljoner kronor – vilket är en ökning med lite drygt en kvarts miljon jämfört med föregående år – och av dem stod cuper för fyra miljoner kronor. Skadevi Cup, som firar 40 år 2016, är givetvis en viktig post i föreningens ekonomi.

– Skadevi har vi lyft till en bra nivå och det borgar för att vi kan återinvestera de pengarna i ungdomsverksamheten. Cupen är hela föreningens vinna eller försvinna helt klart. Det är livsnerven, konstaterar Wendt.

Inför kommande verksamhetsår kan vi notera att klubben budgeterar med ett plusresultat på 38 000 kronor samt att styrelsen är helt oförändrad.

IFK Skövdes styrelse 2016: Joakim Wendt (ordförande), Anders Lind, Inga-Lill Ohlsson, Fredrik Andersson, Tommy Andersson, Viktor Ljungström, Jakob Thurin.