17 mar 2016 17:55

18 mar 2016 08:17

Esplund: "Vore otroligt stort att ta SM-guldet"

BANDY: SM-final

På lördag har Johan Esplund och Villa Lidköping chansen att skriva historia.
Villa jagar sitt första guld någonsin – Västerås sitt 19:e.
– Det finns inget större inom bandyn än att vara med och ta det första SM-guldet, säger Elless-produkten.

För ett år sedan var han själv med och tog Västerås 18:e guld innan han packade flyttlasset och begav sig till Lidköping. På lördag kväll kan han åter fira på banketten som svensk mästare, men den här gången i Villa Lidköpings blåvita färger.

– Det ska vara många supportrar som har köpt biljett och med all säkerhet blir det en häftig final med bra publikstöd. Det snackas mycket bandy just nu och man ser många i Villatröjor ute på stan de här dagarna, säger Esplund.

Avstod VM-turnering

Tidigare i våras tackade han nej till VM i Ryssland. Allt fokus ligger på att bärga hem guldet till Lidköping.

– Det finns egentligen två anledningar till varför jag valde att stanna hemma från VM. Jag kände mig inte motiverad för att åka och sedan ville jag lägga allt krut på att vara fräsch till slutspelet. Det är onekligen så att man är i betydligt bättre form nu än när man har spelat en VM-turnering i början av året.

Efter torsdagens förmiddagsträning åkte Villa upp till Stockholm och vid lunchtid på fredagen väntar ett lättare träningspass på Tele2 arena.

– Vi vet att många här hemma i Lidköping gärna vill se att klubben äntligen får sitt guld. Precis så känner vi också, vi är inte nöjda med den här säsongen än. Vi ska avsluta som vinnare, säger Esplund.

Svårt motstånd

Förra året var han själv med att ta guldet med lördagens finalmotståndare.

– Vi har vunnit över VSK två gånger den här säsongen, men vi möter som sagt den regerande svenska mästaren och serieettan, så det kommer att bli en riktigt bra match.

Vad skulle det betyda för dig att vara med och ta första guldet i klubbens historia?

– Som jag ser det finns det inget större man kan göra som bandyspelare än att vara med och ta ett sådant SM-guld. Det hade givetvis varit oerhört stort att få bidra till en sådan sak. Speciellt med en klubb som betyder så mycket för mig.

Även de tidigare OBK-spelarna Martin Johansson och Jesper Thimfors, numera i Villa, har chansen att bli historiska.

För ett år sedan var han själv med och tog Västerås 18:e guld innan han packade flyttlasset och begav sig till Lidköping. På lördag kväll kan han åter fira på banketten som svensk mästare, men den här gången i Villa Lidköpings blåvita färger.

– Det ska vara många supportrar som har köpt biljett och med all säkerhet blir det en häftig final med bra publikstöd. Det snackas mycket bandy just nu och man ser många i Villatröjor ute på stan de här dagarna, säger Esplund.

Avstod VM-turnering

Tidigare i våras tackade han nej till VM i Ryssland. Allt fokus ligger på att bärga hem guldet till Lidköping.

– Det finns egentligen två anledningar till varför jag valde att stanna hemma från VM. Jag kände mig inte motiverad för att åka och sedan ville jag lägga allt krut på att vara fräsch till slutspelet. Det är onekligen så att man är i betydligt bättre form nu än när man har spelat en VM-turnering i början av året.

Efter torsdagens förmiddagsträning åkte Villa upp till Stockholm och vid lunchtid på fredagen väntar ett lättare träningspass på Tele2 arena.

– Vi vet att många här hemma i Lidköping gärna vill se att klubben äntligen får sitt guld. Precis så känner vi också, vi är inte nöjda med den här säsongen än. Vi ska avsluta som vinnare, säger Esplund.

Svårt motstånd

Förra året var han själv med att ta guldet med lördagens finalmotståndare.

– Vi har vunnit över VSK två gånger den här säsongen, men vi möter som sagt den regerande svenska mästaren och serieettan, så det kommer att bli en riktigt bra match.

Vad skulle det betyda för dig att vara med och ta första guldet i klubbens historia?

– Som jag ser det finns det inget större man kan göra som bandyspelare än att vara med och ta ett sådant SM-guld. Det hade givetvis varit oerhört stort att få bidra till en sådan sak. Speciellt med en klubb som betyder så mycket för mig.

Även de tidigare OBK-spelarna Martin Johansson och Jesper Thimfors, numera i Villa, har chansen att bli historiska.

  • Johanna Drath