22 mar 2016 14:14

22 mar 2016 14:14

Viktor Jörnevik fortsätter i Skövde IK

ISHOCKEY: SIK-forward kör vidare

Forwarden Viktor Jörnevik, 25 år, fortsätter i Skövde IK.
Han har skrivit på ett nytt ettårskontrakt med division 1-klubben.

Viktor Jörnevik värvades till Skövde IK ifrån seriekonkurrenten Kumla HC inför den förra säsongen.

Nu står det klart att den 25-årige forwarden stannar i SIK i ytterligare en säsong.

”Viktor är en snabbfotad ytterforward med potential att producera både mål och poäng. Viktor är en mycket seriös och träningsvillig spelare som med sin starka skridskoåkning och sina goda offensiva kvaliteter kommer att vara en betydelsefull spelare kommande säsong”, skriver klubbens sportchef Hanns Ljunggren i ett pressmeddelande.

Förra säsongen noterades Viktor Jörnevik för totalt 23 poäng fördelat på 13 mål och tio assist.

Skövde IK slutade sjua i grundserien och fick spela i vårserien där man blev tvåa och säkrade en playoffplats mot den allsvenska kvalserien. Där tog säsongen slut direkt mot Tranås AIF som slog ut Skövde IK med 2–0 i den matchserien.

Nyligen signerade även Adam Rundkvist nytt kontrakt med klubben.

Viktor Jörnevik är den tredje spelaren som är klar för nästa säsong.

Alexander Henriksson har även kontrakt med SIK över nästa säsong.

Viktor Jörnevik värvades till Skövde IK ifrån seriekonkurrenten Kumla HC inför den förra säsongen.

Nu står det klart att den 25-årige forwarden stannar i SIK i ytterligare en säsong.

”Viktor är en snabbfotad ytterforward med potential att producera både mål och poäng. Viktor är en mycket seriös och träningsvillig spelare som med sin starka skridskoåkning och sina goda offensiva kvaliteter kommer att vara en betydelsefull spelare kommande säsong”, skriver klubbens sportchef Hanns Ljunggren i ett pressmeddelande.

Förra säsongen noterades Viktor Jörnevik för totalt 23 poäng fördelat på 13 mål och tio assist.

Skövde IK slutade sjua i grundserien och fick spela i vårserien där man blev tvåa och säkrade en playoffplats mot den allsvenska kvalserien. Där tog säsongen slut direkt mot Tranås AIF som slog ut Skövde IK med 2–0 i den matchserien.

Nyligen signerade även Adam Rundkvist nytt kontrakt med klubben.

Viktor Jörnevik är den tredje spelaren som är klar för nästa säsong.

Alexander Henriksson har även kontrakt med SIK över nästa säsong.