23 mar 2016 13:04

23 mar 2016 15:12

IFK tror på beviljad elitlicens

HANDBOLL

På onsdagen skickade IFK Skövde HK in en ekonomisk rapport till liganämnden och föreningen hyser en stark tro på att beviljas elitlicens även för nästa säsong. – Totalt sett uppfyller vi liganämndens krav så det ska inte kunna bli något konstigt, säger Ingemar Karlsson, ekonomiansvarig i IFK Skövde.

I slutet av december gick IFK ut med uppgifterna om att klubbens ekonomi var rejält ansträngd och att det fanns ett konkurshot hängande över föreningen. Prognoserna pekade mot ett minus på närmare tre miljoner kronor och klubben har gått en tuff kamp, men en rad olika åtgärder har vidtagits för att få ekonomin på rätt köl.

Bland annat har alla anställda i föreningen gått med på sänkta löner för att reducera kostnaderna och dessutom har ett flertal företag stöttat med pengar för att rädda föreningen.

Klubben har också kommit långt i sin strävan och delårsbokslutet är nu klart. Det har den blåvita föreingen skickat till liganämnden och nu ligger elitlicensens vara eller inte vara för säsongen 2016/2017 i deras händer. Nämndens beslut kommer den 29 mars, men det råder optimism i IFK Skövde inför beslutet. Prognosen för verksamhetsåret, som sträcker sig till den 30 april, pekar nämligen mot att föreningen kommer att förbättra sitt egna kapital med cirka 300 000 kronor.

– Vi hoppas givetvis att liganämnden ser vilka insatser som vidtagits och att vi kommer att få fortsatt elitlicens, säger Ingemar Karlsson.

Enligt Karlsson finns det ingenting som ska kunna ställa till det utan han känner sig övertygad om att IFK ska lösa elitlicensen.

– Det ekonomiska är i hamn och jag kan inte tänka mig att de ser det på ett annorlunda sätt än vad vi gör, men det är ju fortfarande liganämnden och de tre ledamöterna som bestämmer. Helt säkra kan vi ju inte vara förrän beslutet kommer, säger Karlsson och konstaterar att IFK har kommit ur den ekonomiska knipan.

– Själva krisarbetet är avslutat med detta och nu är det ordinarie arbete som pågår, avslutar Karlsson.

I slutet av december gick IFK ut med uppgifterna om att klubbens ekonomi var rejält ansträngd och att det fanns ett konkurshot hängande över föreningen. Prognoserna pekade mot ett minus på närmare tre miljoner kronor och klubben har gått en tuff kamp, men en rad olika åtgärder har vidtagits för att få ekonomin på rätt köl.

Bland annat har alla anställda i föreningen gått med på sänkta löner för att reducera kostnaderna och dessutom har ett flertal företag stöttat med pengar för att rädda föreningen.

Klubben har också kommit långt i sin strävan och delårsbokslutet är nu klart. Det har den blåvita föreingen skickat till liganämnden och nu ligger elitlicensens vara eller inte vara för säsongen 2016/2017 i deras händer. Nämndens beslut kommer den 29 mars, men det råder optimism i IFK Skövde inför beslutet. Prognosen för verksamhetsåret, som sträcker sig till den 30 april, pekar nämligen mot att föreningen kommer att förbättra sitt egna kapital med cirka 300 000 kronor.

– Vi hoppas givetvis att liganämnden ser vilka insatser som vidtagits och att vi kommer att få fortsatt elitlicens, säger Ingemar Karlsson.

Enligt Karlsson finns det ingenting som ska kunna ställa till det utan han känner sig övertygad om att IFK ska lösa elitlicensen.

– Det ekonomiska är i hamn och jag kan inte tänka mig att de ser det på ett annorlunda sätt än vad vi gör, men det är ju fortfarande liganämnden och de tre ledamöterna som bestämmer. Helt säkra kan vi ju inte vara förrän beslutet kommer, säger Karlsson och konstaterar att IFK har kommit ur den ekonomiska knipan.

– Själva krisarbetet är avslutat med detta och nu är det ordinarie arbete som pågår, avslutar Karlsson.