24 mar 2016 16:52

25 mar 2016 08:46

Jensen: "Det är rena dödsstöten för oss"

TIBRO: Nedläggningen av Fågelviksgymnasiet får stora konsekvenser

Beskedet att Fågelviksgymnasiet i Tibro kommer att läggas ned får långtgående sportsliga konsekvenser för den lokala idrottens verksamhet.
För den framgångsrika konståkningsklubben Tibro KK är det här ett dråpslag.
– Det är helt förödande och rena dödsstöten för oss, säger Regina Jensen i Tibro KK.

Tidigare i veckan meddelade politikerna i Tibro kommun att Fågelviksgymnasiet ska läggas ned.

– Det här får långgående negativa konsekvenser för vår verksamhet. Vi har flera åkare som kommer till vår klubb och som flyttar hit för att vi erbjuder så bra förutsättningar med konståkning på skolschemat. Vi har ett lyckat koncept och perfekta förutsättningar som nu försvinner, säger Regina Jensen i Tibro KK.

Hon tycker att det rimmar väldigt illa med de visioner som kommunen har.

– Kommunen pratar om idrottskommunen Tibro 2017 och så kommer de med det här beskedet.

En dödsstöt

Jensen säger att besked kom något av en blixt från en klar himmel. Enligt henne har det surrats en del men att kommunen skulle lägga ned gymnasiet kändes inte förestående.

– Jag hade ett samtal med rektorn för gymnasiet så sent som i år där vi diskuterade möjligheten att söka NIU (Nationellt godkänd idrottsutbildning) för konståkning i Tibro. Hon uppmanade till och med oss att ansöka om det. Hur man kan ge ett sådant besked förstår jag inte när det kort senare står klart att gymnasiet ska läggas ned.

Beskedet om avveckling känns som en smäll i ansiktet för Tibro KK som nästa år firar 50 år som klubb.

– För oss i Tibro KK är det här dödstöten. Vi har och har haft flera åkare på VM, OS och JVM ifrån vår lilla ort därför att vi erbjuder så bra förutsättningar. En orsak till det är just samarbetet mellan klubben och gymnasiet, säger Jensen.

Närheten mellan ishallen och gymnasiet i Tibro är en nyckel och vid en flytt försvinner det lyckosamma konceptet.

– Det är omöjligt att elever som går i Skövde eller på andra orter ska kunna få lika många timmar som nu. Hur ska det gå ihop om de måste pendla?

Hårt slag

Sveriges enda gymnasium i motocross återfinns i Tibro. Det är en riksrekryterande idrottsutbildning som ungdomar från hela landet kan söka. Vad som händer men det är nu oklart. Flerfaldige världsmästaren i enduro Anders Eriksson har själv gått på crossgymnasiet och han tycker att det är ett mycket dystert besked.

– Det är ett väldigt hårt slag mot Tibro som kommun. Crossgymnasiet har funnits i snart 30 år, är intimt förknippat med Tibro och har en otrolig betydelse. Det är många som har gått där och flera som efter sin utbildning bosätter sig här, säger han.

– Det är många som ringer och är oroliga över det här beskedet. Det känns väldigt olustigt och det är en stor oro och ovisshet i Tibro. För mig kom det här beskedet som en riktig överraskning, fortsätter Anders Eriksson.

Han är själv drivande för att få till ett endurogymnasium i Tibro. Det var långtgående planer och tanken var att det skulle starta 2017. Hur det blir är nu oklart.

Dessutom anses Motorstadion strax utanför Tibro vara en av Europas bästa anläggningar där flera VM och SM har arrangerats.

– Banan är otroligt fin och känns väldig inoljad med gymnasiet. Det är tråkigt för Tibro men jag ser ändå möjligheter att gymnasiet blir kvar och att det tillkommer ett för enduro. Det kan i så fall bli med elever som läser i Skövde även om det i så fall blir en längre transportsträcka för eleverna.

Beslut på tisdag

Bakgrunden till beskedet att Fågelviksgymnasiet ska läggas ned är att det är för få sökande elever. Det är ”bara” 29 elever från Tibro kommun som har valt något av de sju programmen som finns på gymnasiet. En majoritet av politikerna i kommunfullmäktige i Tibro kommun förordar en successiv avveckling av gymnasiet, som har tappat elever sex år i följd, och de pläderar för ett större samarbete med främst Skövde kommun och andra orter inom Gymnasium Skaraborg.

I onsdags skrev företrädare för Tibro och Skövde kommun på en avsiktsförklaring om samarbete.

Senast den 1 april ska beslutet vara fattat och beslutande organ sammanträder den 29 mars.

Tidigare i veckan meddelade politikerna i Tibro kommun att Fågelviksgymnasiet ska läggas ned.

– Det här får långgående negativa konsekvenser för vår verksamhet. Vi har flera åkare som kommer till vår klubb och som flyttar hit för att vi erbjuder så bra förutsättningar med konståkning på skolschemat. Vi har ett lyckat koncept och perfekta förutsättningar som nu försvinner, säger Regina Jensen i Tibro KK.

Hon tycker att det rimmar väldigt illa med de visioner som kommunen har.

– Kommunen pratar om idrottskommunen Tibro 2017 och så kommer de med det här beskedet.

En dödsstöt

Jensen säger att besked kom något av en blixt från en klar himmel. Enligt henne har det surrats en del men att kommunen skulle lägga ned gymnasiet kändes inte förestående.

– Jag hade ett samtal med rektorn för gymnasiet så sent som i år där vi diskuterade möjligheten att söka NIU (Nationellt godkänd idrottsutbildning) för konståkning i Tibro. Hon uppmanade till och med oss att ansöka om det. Hur man kan ge ett sådant besked förstår jag inte när det kort senare står klart att gymnasiet ska läggas ned.

Beskedet om avveckling känns som en smäll i ansiktet för Tibro KK som nästa år firar 50 år som klubb.

– För oss i Tibro KK är det här dödstöten. Vi har och har haft flera åkare på VM, OS och JVM ifrån vår lilla ort därför att vi erbjuder så bra förutsättningar. En orsak till det är just samarbetet mellan klubben och gymnasiet, säger Jensen.

Närheten mellan ishallen och gymnasiet i Tibro är en nyckel och vid en flytt försvinner det lyckosamma konceptet.

– Det är omöjligt att elever som går i Skövde eller på andra orter ska kunna få lika många timmar som nu. Hur ska det gå ihop om de måste pendla?

Hårt slag

Sveriges enda gymnasium i motocross återfinns i Tibro. Det är en riksrekryterande idrottsutbildning som ungdomar från hela landet kan söka. Vad som händer men det är nu oklart. Flerfaldige världsmästaren i enduro Anders Eriksson har själv gått på crossgymnasiet och han tycker att det är ett mycket dystert besked.

– Det är ett väldigt hårt slag mot Tibro som kommun. Crossgymnasiet har funnits i snart 30 år, är intimt förknippat med Tibro och har en otrolig betydelse. Det är många som har gått där och flera som efter sin utbildning bosätter sig här, säger han.

– Det är många som ringer och är oroliga över det här beskedet. Det känns väldigt olustigt och det är en stor oro och ovisshet i Tibro. För mig kom det här beskedet som en riktig överraskning, fortsätter Anders Eriksson.

Han är själv drivande för att få till ett endurogymnasium i Tibro. Det var långtgående planer och tanken var att det skulle starta 2017. Hur det blir är nu oklart.

Dessutom anses Motorstadion strax utanför Tibro vara en av Europas bästa anläggningar där flera VM och SM har arrangerats.

– Banan är otroligt fin och känns väldig inoljad med gymnasiet. Det är tråkigt för Tibro men jag ser ändå möjligheter att gymnasiet blir kvar och att det tillkommer ett för enduro. Det kan i så fall bli med elever som läser i Skövde även om det i så fall blir en längre transportsträcka för eleverna.

Beslut på tisdag

Bakgrunden till beskedet att Fågelviksgymnasiet ska läggas ned är att det är för få sökande elever. Det är ”bara” 29 elever från Tibro kommun som har valt något av de sju programmen som finns på gymnasiet. En majoritet av politikerna i kommunfullmäktige i Tibro kommun förordar en successiv avveckling av gymnasiet, som har tappat elever sex år i följd, och de pläderar för ett större samarbete med främst Skövde kommun och andra orter inom Gymnasium Skaraborg.

I onsdags skrev företrädare för Tibro och Skövde kommun på en avsiktsförklaring om samarbete.

Senast den 1 april ska beslutet vara fattat och beslutande organ sammanträder den 29 mars.